Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-24

Kapszulagardrób: A nagy szekrény-projekt

Kapszulagardrób: A nagy szekrény-projekt

A minimalizmus egyre nagyobb rajongótáborra tesz szert, épp úgy, mint a jól kombinálható, maximum 30 ruhadarabból álló ruhásszekrény. De mi is a kapszulagardrób? Hogyan szabaduljunk meg a már rég nem hordott ruhadarabjainktól, hogyan jöjjünk rá, valójában mi a stílusunk, és mire van valóban szükségünk? Ha tavasz, akkor tervezze újra ruhatárát! 

Végre eljött a tavaszi nagytakarítás ideje, eltehetjük a téli ruhadarabokat, és elővehetjük a nyári kedvenceinket. Ez kitűnő alkalmat nyújt arra, hogy kiszortírozzuk és újratervezzük ruhatárunkat. Sokszor érezzük úgy, hogy tele a szekrényünk, még sincs egy rongyunk, amit felvehetnénk. Vagy épp hiába van roskadásig tele a gardróbunk, valahogy mindig ugyanazt a farmert vesszük fel, és az esti bulihoz is mindig a kedvenc, már jól bevált ruhába bújnánk bele. 
 
A kapszulagardrób rendszer egyik nagy előnye, hogy bár kevesebb ruhadarabunk van, mégis mindegyik hordható, egymással jól kombinálható, és mindegyik a kedvencünk lesz. A módszerrel pénzt is spórolhatunk, hiszen az előre megalkotott ruhatár nehezebben kombinálható a tömegruhákkal, amelyek amúgy is csak egy szezont élnek túl. Így megengedhetünk magunknak olykor egy drágább, ám örök klasszikus darabot, mely hosszútávon feldobhatja kapszulakollekciónkat. 

Hogyan kezdjünk bele egy kapszulagardrób kialakításába? 

1. Állítsuk össze kedvenc színeinket! 

A színen alapuló ruhák fogják a legjobban össze ruhatárunkat. Nézzen körül a szekrényében: mik a kedvenc színei? Próbáljon meg hármat kiválasztani a kedvenc színek közül, amelyek az alap fekete, fehér, szürke és kék farmerszínekhez illenek. Például feldobhatja az alap ruhatárat pirossal és sötétkékkel, vagy barnával és a most divatos antik rózsaszínnel. Idén divatosak a pasztellszínek is. Ha ezek közül választunk, ügyeljünk arra, hogy legalább egy erőteljesebb szín szerepeljen az 5-6 fő szín között a ruhatárunkban. 

2. Jöhet a nagy szelektálás! 

De előtte az alapok: A kapszulagardrób 3 részből áll: a szezonális ruhákból, az évszakokat áthidaló állandó ruhákból, és a ritkábban viselt, de kedvenc ruhadarabokból, amelyeket különleges alkalmakkor veszünk fel. Az alap-ruhatár, amelyet télen-nyáron hordunk, állhat nadrágokból, pólókból, vékonyabb és vastagabb pulóverekből. Ez kb. 15-20 darabot takar. 

Ehhez jönnek az alkalmi és kedvenc ruhák (5-8 darab), a szezonális ruhák például szoknyák, harisnyák, kabátok (10-12 darab). A szigorúbbak a cipőket is a kollekcióba számolják, ám kezdetnek a 30 ruhadarabból álló gardrób is nagy kihívás sokunknak, emiatt a cipőket érdemes külön számolni. Egy svéd kapszula-rajongó blogger azt tanácsolja, hogy legalább 2 pár bokacsizmát szerezzünk be, mert ez a cipőfajta jól kombinálható mindennel, ráadásul ősszel, tavasszal és tél elején is hordható. Ehhez jöhet még egy magas szárú csizma, majd egy balerinacipő, egy szandál és egy fekete klasszikus magassarkú. Cipőszínnek feketét és barnát ajánl, és maximum egy színes párral lephetjük meg magunkat. 

Tehát, ha már tudatosult bennünk, hogy a sok ruha közül 30-35 darabot tartunk majd meg, kezdődhet a válogatás.

Ha nehezünkre esik a döntés, érdemes először csak azokra a ruhákra koncentrálni, melyeket biztosan viselni fogunk a következő 3-4 hónapban. A többi ruhát, jelen esetben a télieket, tegyük el, és majd télen kiválogatjuk őket. Hagyjunk meg a jelenlegi ruhatárban 3-4 átmeneti ruhadarabot is, így kombinálhatóbb és tartósabb lesz a gardróbunk. 

Csoportosítsuk össze a hasonló ruhadarabokat: pólók, szoknyák, pulóverek, kardigánok, blúzok és topok mehetnek a külön kupacokba. Ezután kezdjük el a külön kupacokkal. 

3. A szelektálás közben a következő kérdéseket kell megválaszolnunk: 

Hordtuk a ruhát az elmúlt egy-két évben? Ha nem, van-e érzelmi jelentősége a ruhának? Ha nincs, mehet kidobásra vagy jótékonysági célra, esetleg barátnőknek szánt kupacba. Más még örülhet a ruháinknak, ezért csak azokat dobjuk ki, amelyek rossz állapotban vannak már, és sokat hordtuk őket. Sőt, a rossz állapotú ruhadarabok is új életre kelhetnek portörlőként, patchwork takaróként, vagy a kutya vackának béléseként.

Mennyire kombinálható a ruha a többi alapdarabbal? Illik a kiválasztott 5-6 színhez, mintához, ami minket jellemez? Ha nem, mehet a ruha ajándéknak vagy adománynak. 

Jól áll nekünk az adott ruha? Előnyös? Jól érezzük magunkat benne? Ha ezt a kérdést is túlélte a darab, akkor ruhatárunk értékes része lesz. 

4. Az eredmény

Szekrényünkben ezek után: 3-4 póló, 3-4 top, egy farmering, maximum 3 blúz, 2 blézer, 2-3 farmernadrág, 1-2 nadrág, 2 short, 3-4 szoknya, 2-3 átmeneti és nyári kabát (farmer- vagy / és bőrdzseki), 2 vastagabb és 2 vékonyabb pulóver vagy kardigán, 1-2 leggings és 2 sál található – legalábbis a szigorú bloggerek szerint maximum 35 darab. Természetesen a sportruházat és a cipők, a fehérnemű és a fürdőruha nem számít ebbe.

A kapszulagardrób módszer segítségével felfedezhetünk rég elfeledett ruhadarabokat, de arra is rájöhetünk, melyek azok a fajta ruhák, amelyeket hajlamosak vagyunk megvenni, majd feledésbe merülnek, mert nem érezzük jól magunkat bennük. Esetleg az is kiderül, mik azok a ruhák, amelyek hiányoznak ruhatárunkból. Sőt, az áttekinthetőbb ruhatár sokszor több, rendszeresen hordott ruhadarabot is jelent.

Egy próbát mindenképp megér a kapszulagardrób akció, főleg azoknak, akik szeretnék felfedezni és kialakítani saját stílusukat. A szezonális szelektálás segítségével pedig könnyebben megy a ruhatár kialakítása is, és 3-4 hónapra kipróbálhatjuk, hogyan érezzük magunkat ezzel a jól összekomponált ruhatárral. Állítólag ez a titka a francia nők lezser eleganciájának, de ötleteket meríthetünk a svédek öltözködési szokásaiból is. 

Ha esetleg bizonytalanok vagyunk akár a színekkel, akár a nekünk jól álló szabásvonalakkal kapcsolatban, bátran forduljunk stílus tanácsadóhoz! A Hegyvidék kártya elfogadó helyek közül a Yurkov szalon például csoportos és egyéni tanácsadást is tart, de igény esetén a vásárlásban is segítséget nyújt.

Ajánló
Ajánló
A legjobb szilveszter közel s távol

A legjobb szilveszter közel s távol

Legtöbbünk számára a szilveszter a bulizásról szól, vagy otthon egy kisebb baráti összejövetelen,...

Egy nap legyen csak az öné!

Egy nap legyen csak az öné!

Fontos, hogy megtanuljunk magunknak is megajándékozni, és sokszor a legnagyobb luxus a szabadidő....

Szaunázz, mint a finnek

Szaunázz, mint a finnek

Ahogy beköszönt a hideg idő, testünk melegségre vágyik. A finn szaunakultúra jól bevált és...