2023-05-03
A szabad akarat csodái – Orvos-Tóth Noémi előadása

Orvos-Tóth Noémi napjainkban a legnépszerűbb hazai szakpszichológusok közé tartozik. A sikerét azzal magyarázzák, hogy fontos, igen aktuális témákról ír közérthető, világos módon. Legújabb előadása során az egészségünket, a sikerünket és a párválasztásunk eredményességét meghatározó szabad akarat kérdéseivel foglalkozik.
Orvos-Tóth Noémi öt évvel ezelőtt robbant be a köztudatba az Örökölt sors című művével. Nem csupán a könyv aratott óriási sikert, attól kezdve országszerte rengeteg helyre hívták a klinikai szakpszichológust, hogy előadásokat tartson és válaszoljon az érdeklődők kérdéseire. Érdeklődésből pedig nem volt hiány.

Május 10-én este egy újabb témát jár körbe a MOM Kulturális Központban. Ismét fontos kérdésekre keres választ. Lehetséges-e a saját kezünkbe venni a sorsunk formálását? Hol kezdődik a szabad akarat?
A magunk urai vagyunk-e?
Orvos-Tóth Noémi nagy fába vágta a fejszéjét, amikor legújabb ismeretterjesztő könyvében a szabad akarat szempontjából vizsgálta meg az őseinktől kapott lelki sebeket, kötődési zavarokat, viselkedési, életvezetési példákat. Sorra vette mindazokat, amelyek egy felnőtt ember esetén is befolyásolhatják a lelki, sőt a testi egészségét. Tudni akarja, magunk dönthetünk-e arról, hogy milyen párt választunk, vagy ezt is a transzgenerációs örökség határozza-e meg.

Átlapozva egy könyvtár katalógusát, gyorsan kiderül, hogy a szabad akarat izgalmas témájával évszázadok óta foglalkoznak a teológusok, a filozófusok, az etika és a pszichológia szakemberei. Már Arisztotelész, a sztoikus filozófusok, az egyházatya Szent-Ágoston, a racionalista filozófus Spinoza, a német idealizmust megteremtő Immanuel Kant, sőt a pesszimizmus filozófusának tartott Arthur Schopenhauer metafizikus is foglalkozott azzal, hogy létezhet-e egyáltalán szabad akarat.
A mindennapi élet során a legtöbbünktől távol áll az elmélyült filozofálgatás, ám valamennyiünknek érdekes lehet, hogy mi mozgatja a cselekedeteinket, a gondolatainkat. Mi döntünk a saját sorsunk alakulásáról vagy egy külső erő határozza meg a létezésünket? Ezek a kérdések ugyanúgy foglalkoztatják a pszichológusokat, mint a különféle világvallások híveit, sőt az ateistákat is. Aki ugyanis a szabad akarat kérdésével foglalkozik, az valójában az élet értelmét vizsgálja.
Érdemes gondolkodnunk

A családjával együtt 1990-ben tért haza. Közgazdasági tanulmányokat folytatott, majd a családjuk vállalkozásában dolgozott. Ahogy teltek az évek, egyre nagyobb érdeklődést mutatott a lélektan iránt. Az ezredfordulót követően beiratkozott az ELTE-re, hogy pszichológiai tanulmányokat folytasson. Elmélyítette tudását a különféle traumákkal, nemzedékeken átívelő kötődésekkel, sebekkel, valamint a gyógyulás lehetőségeivel kapcsolatban.
A közönség lelkesedéssel fogadta a könyveit. Megszerették bölcsessége és jól érthető stílusa miatt. Jó néhány témát dolgozott fel oly módon, hogy az olvasói és később az előadásainak a hallgatósága fontos kapcsolódási pontokat találhatott. Ez azzal járhat, hogy új ajtók és korábban nem sejtett lehetőségek tárulhatnak fel előttünk.

Fontos felismerés, hogy nem vagyunk egyedül, a környezetünk alapvető módon meghatározza az életünket. Különösen igaz ez a fel nem dolgozott érzelmekkel, problémákkal kapcsolatban. Orvos-Tóth Noémi tudása éppen azért képes eljutni olyan sok befogadóhoz, mert hasznos témákat jár körbe világos és logikus módon. Aki meghallgatja az előadásait, az utána valószínűleg jobban meg tudja oldani a saját válságait és az egyéni traumáit.
Megtanulja, hogy önálló, előremutató válaszokat adjon a nagyszülei vagy a szülei életét megnehezítő, örökségként ráhagyott traumákkal kapcsolatban is. Az előadáson izgalmas dolgokat tudhatunk meg a bizalomról, a szeretetről és ezek hiányáról. A szabad akarat korlátain elgondolkozva képessé válhatunk változások előidézésére, és felfigyelhetünk arra, hogyan lépnek működésbe a saját sorsformáló erőink. Május 10-én este ilyen témákról hallgathatjuk meg a népszerű szakpszichológust.