Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-24

Növelni akarja állóképességét? A lépcső mindig lábnál van!

Növelni akarja állóképességét? A lépcső mindig lábnál van!

Sokan távolról elkerülik az eléjük tornyosuló lépcsősorokat, és bőszen nyomogatják a lift hívógombját, akkor is, ha csak egy emeletnyi távolságot kellene megtenniük. Pedig a lépcsőzésnek számos jótékony egészségügyi hatása van: amellett, hogy növeli az állóképességünket, erőnlétünket, akár a csontritkulás és a cukorbetegség kockázatát is csökkenthetjük a segítségével. Úgyhogy csak bátran, lépcsőre fel!

A lépcsőhasználatnak – a gyalogláshoz és a kocogáshoz hasonlóan – számos pozitív hatása van. Többek között:

· hozzájárul a mozgásszervi egészség fenntartásához

· segít a csonttömeg megtartásában, lassítja a csontritkulás folyamatát,

· fejleszti a lábak erejét és gyorsaságát,

· növeli az állóképességet

· javítja az egyensúlyérzéket,

· fokozza a szív és a tüdő teljesítőképességét, aminek következtében javul a légzésfunkció,

· jó hatással van a vérkeringésre, mérsékli a vérnyomást, és csökkenti a szívproblémák kialakulásának kockázatát,

· csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát,

· mentálisan is jót tesz, hiszen endorfint szabadít fel, így csökkenti a stresszt és a szorongás, a depresszió kialakulásának kockázatát is,

· ráadásul a túlsúly leadásában is segítségünkre lehet.
 
5 tipp hogyan lássunk hozzá a lépcsőzéshez?

Ha megfogadjuk az alábbi 5 tippet, akkor minden bizonnyal élvezni fogjuk a lépcsőzést, és érezni fogjuk jótékony hatásait:

1. Mielőtt nekivágnánk a lépcsőzésnek – főleg egy intenzívebbnek – mindenképpen melegítsünk be kicsit boka- és térdkörzésekkel, illetve törzshajlításokkal.

2. A legjobb az, ha olyan kényelmes cipő van rajtunk, ami megfelelően tartja a lábfejünket és a bokánkat. Magassarkúban kevésbé tanácsos több emeletnyit lépcsőzni, mert annak könnyen probléma lehet a vége.

3. Egyenletes tempóban haladjunk a lépcsőn, nem kell rohanni és kifulladni. Hátunk legyen egyenes, a vállaink ne dőljenek előre.

4. Különlegességként akár kettesével is vehetjük a lépcsőfokokat, de jó tudni, hogy egy felmérés kimutatta, akik egyesével veszik a lépcsőfokokat, több kalóriát égetnek el, mint azok, akik kettesével.

5. Kövessük a fokozatosság elvét, apránként növeljük a magunk mögött hagyott lépcsőfokok számát. A kondíciónk fokozatosan javulni fog, és egyre többet tudunk majd megmászni erőlködés nélkül.
 
Ha fokozatosan szoktatjuk hozzá magunkat a lépcsőzéshez, akkor már kis energiabefektetéssel szép eredményeket érhetünk el. Állóképességünk, mozgásszerveink egészsége és hangulatunk is javulni fog – ennek tetejében pedig az idő előrehaladtával súlyfeleslegünkből is ledolgozhatunk.
 
Kiknek nem ajánlott a lépcsőzés?

Nem mindenkinek javasolható azonban a rendszeres lépcsőzés. A térd- és bokasérülteknek, az érzékeny ízületekkel, a gyenge szalaggal rendelkezőknek, valamint a porckopástól szenvedőknek, illetve egyes súlyosabb szív- és érrendszeri betegség fennállása esetén mégis inkább érdemes a liftet előnyben részesíteni.
 
6 "lépcsőzős" hely kerületben

Azoknak sem kell messzire menniük, akik nem emeletes házban élnek, vagy nem olyan helyen dolgoznak, ahol lépcsőn is lehet közlekedni. A Hegyvidéken élők, akár akarják, akár nem, gyalogos útjaik során többször találkozhatnak lépcsősorokkal a környező utcákban. Íme egy felsorolás a teljesség igénye nélkül, hogy hol lépcsőzhetnek azok, akik szeretnének otthonuk közelében egy kis plusz állóképességre szert tenni.
 
1. A Csaba utca és Városmajor utca sarkától felfelé a Gaál József útig vezet egy hosszú, egybefüggő lépcsősor, ami egy kis erdőben végződik. A lépcsőzés után tehát megjutalmazhatjuk magunkat egy jóleső erdei sétával is.

2. A Kissvábhegyi útról, az erdő melletti parkolóból a Svábhegyre fából készült lépcsősor vezet. Az erdőben több falépcső is van, és ott a lépcsőket összekötő erdei úton akár futóedzésünket is letudhatjuk.

3. Ha a fogaskerekű Orgonás megállójánál leszállunk, lefelé, a Rőzse utca felé is találunk egy lépcsősort, amit idén nyáron újítottak fel. A fogaskerekű nyomvonala mellett azért is praktikus lépcsőzni, mert ha elfáradunk, a fogas megállójában bevárhatjuk a menetrend szerinti következő járművet, és azzal utazhatunk tovább.

4. A Trencséni és a Zsibói utca találkozásánál, a fogaskerekű sínjei felé is vezet egy hosszú, kiadós lépcsősor. Mivel alig jár arra valaki, lépcsőző edzésre, sportolásra ideális!

5. Összeköthetjük a lépcsőzést egy Széchenyi emlékművet megtekintő kirándulással is. Az emlékműhöz a Melinda útról indul lépcsősor.

6. A János-hegyi Erzsébet-kilátóban külön versenyt is rendeznek „Fuss a csúcsra!” elnevezéssel, de a versenyen kívül a kilátó nyitvatartási ideje alatt bármikor legyőzhetjük az ott előttünk álló 134 lépcsőfokot!
 
Extra tipp:
Aki a kerületnél messzebbre merészkedik, és szeretné a lépcsőzést egy túrával is összekötni, látogasson el a szép őszi időben például Nógrád megyébe. Érdemes megnézni a frissen, október 11-én átadott, 26 méter magas Prónay-kilátót! A Romhányi-hegyen magasodó építmény 32,5 köbméter rétegelt, ragasztott lucfenyőből készült, felső teraszára 128 lépcső vezet. Az Országos Kéktúra útvonaláról rövid kitérővel megközelíthető kilátó minden évszakban és napszakban látogatható. Teraszáról teljes körpanorámás kilátás élvezhető: nyugati-északnyugati irányban a Börzsöny, északon a Selmeci-hegység, kelet felé Szandavár, a távolban a Karancs, a Mátra hegyvonulatai, délről a Gödöllői-dombvidék lankái, délnyugatról a Naszály, a Pilis és a Visegrádi-hegység csúcsai is láthatók. Megéri felkaptatni azon a 128 darab lépcsőn!

Ajánló
Ajánló
A legjobb szilveszter közel s távol

A legjobb szilveszter közel s távol

Legtöbbünk számára a szilveszter a bulizásról szól, vagy otthon egy kisebb baráti összejövetelen,...

Egy nap legyen csak az öné!

Egy nap legyen csak az öné!

Fontos, hogy megtanuljunk magunknak is megajándékozni, és sokszor a legnagyobb luxus a szabadidő....

Szaunázz, mint a finnek

Szaunázz, mint a finnek

Ahogy beköszönt a hideg idő, testünk melegségre vágyik. A finn szaunakultúra jól bevált és...