2018-03-12
A tökéletes futócipő
A legtöbben a tél elmúltával adják “futásra a fejüket”. Az egyik legfontosabb kérdés ennél az edzésformánál, hogy milyen cipőben ideális a kilométereket róni. Segítünk, hogyan találja meg az ön számára megfelelő futócipőt.
Mielőtt futócipő-vásárlásba kezdene, érdemes átgondolnia a futási céljait és szokásait. Milyen talajon fut? Milyen rendszerességgel? Milyen hosszú a táv, amit fut? Hová szeretne fejlődni? Csak néhány kérdés, ami már jelentősen befolyásolja, hogy milyen futócipőbe érdemes beruháznia. A kényelem mellett a helyesen megválasztott futócipő megelőzheti az esetleges sérüléseket, és a boka-, illetve térdfájdalmakat. Nem mindegy tehát, hogy valaki napi rendszerességgel rövid távon fut, vagy heti kétszer hosszú távon.
Ha a célja, hogy minél gyorsabban fusson, és fejlessze az állóképességét, törekedjen arra, hogy könnyű cipőt válasszon, azonban vastagabb vagy légpárnázott talppal, amely védi a bokáját és a talpát a rendszeres és intenzívebb talajba történő ütközéstől. Az ilyen cipőknek általában speciális habtalpuk van, amelyek segítenek visszavezetni az energiát a lábba, így gyorsabban is futhatunk velük.
Figyeljen arra is, hogy milyen zoknival viseli a futócipőt. A túl vastag zokni ugyanis változtathat a futócipő kényelmességén, főleg akkor, ha a futás során a lábfej még fel is melegszik, és emiatt egy kissé megdagad.
Válasszon olyan zoknit, amelyik nem csúszik le, és csak a sarokrésznél vastagabb az anyaga. A pamutzokni a legideálisabb a futáshoz, hiszen jól felszívja a nedvességet. A zokni szára legyen magasabb, mint a cipőé, különben lecsúszhat a súrlódás miatt, és a cipőbe gyűrődött zoknival feltörheti a lábát.
Persze természetes, hogy lényeges a cipő színe és fazonja, de az előbbieknél sokkal több tulajdonságot is érdemes megvizsgálni a választott darabnál.
2. Kérdezze meg bátran és részletekre kiterjedően az eladót a cipő tulajdonságairól, vagy járjon utána az interneten, mielőtt megveszi azt!
3. Ne vegyen olyan cipőt, ami éppen passzol a lábára!
Nem baj, ha kicsit nagyobb a cipő, és ezáltal nagyobbnak tűnik a lába tőle, ne csináljon ebből hiúsági kérdést. A legfontosabb, hogy az ujjai széltében és hosszában elegendő helyet kapjanak a cipőben. „Zongorázzon“ a lábujjaival, mikor a cipőt próbálja, így letesztelheti, hogy elég helye van-e a lábának.
4. Ne reggel vásároljon futócipőt!
Délután 4 és 5 körül már picit dagadtabb, vízzel telibb a lábfejünk, ilyenkor érdemes cipőt próbálni.
5. A méret általában csak irányadó, ne ragaszkodjon hozzá minden áron.
Ahány márka, annyiféle cipőméret, és amilyen különböző a cipők formája, akár a megszokottól eltérő méretre is lehet szüksége.