Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-10-10

Fekete-fehér űrszmoking vagy világoskék kezeslábas?

Fekete-fehér űrszmoking vagy világoskék kezeslábas?

Napjainkban az űrkutatás reneszánszának lehetünk szemtanúi. A régi űrhatalmak mellett Japán, Kína, India és Brazília is bekapcsolódik a felfedezések sorozatába, ráadásul vakmerő magánvállalkozók is hozzájárulnak az űr meghódításához. A Mars- és a Hold-expedícióknak újfajta űrruhákra van szükségük. Az izgalmas, új szkafanderek egy része már ma is kipróbálható, hamarosan kiderül, hogy fekete-fehér űrszmoking vagy világoskék kezeslábas lesz-e a divat az első telepeseknél!

A múlt század végén néhány évtizeden át úgy tűnt, mintha az emberiséget már nem érdekelné az űrkutatás. Míg korábban látványos verseny folyt a két szuperhatalom, a Szovjetunió és az USA között, addig a 90-es évekre alábbhagyott a nagy lelkesedés. Bár továbbra is keringtek műholdak bolygónk körül, és a Nemzetközi Űrállomásra is rendszeresen érkeztek kutatók, az újságok címlapjairól eltűntek a lelkendező hírek, az ujjongó beszámolók.
 
Hősökből szakmunkások

A szovjet Jurij Gagarin vagy az amerikai Neil Armstrong igazi ünnepelt szupersztár volt a maga korszakában. Farkas „Berci”, az első - és mindmáig egyetlen - magyar kozmonauta nevét itthon mindenki ismerte, és gyakran találkozhattunk vele a televízió képernyőjén, a magazinok borítóján. Manapság viszont valószínű, hogy az űrhajósok háborítatlanul sétálhatnak a nagyvárosok zsúfolt utcáin, nem rohanják meg őket rajongók, nem kérnek tőlük autógrammot. Ünnepelt hősökből jól megfizetett, de arctalan szakmunkásokká váltak. Így volt ez még pár évvel ezelőtt is, ám napjainkban változni látszik a helyzet.

A régi már nem jó

A világ első szkafanderét 1931-ben Jevgenyij Csertovszkij fejlesztette ki. Őt négy évvel később Emilio Herrera Linares követte. A 60-as években a szovjetek SZK-szkafandereket használtak. Ilyet hordott Jurij Gagarin is. Az amerikaiak három fajta Gemini-űrruhát próbáltak ki. Buzz Aldrin, az Apolló11 űrhajósa az A7L kódnevű öltözékben járt a Hold felszínén. Öltözéke 91 kg súlyú volt és lehetővé tette, hogy hat órán át tartózkodjon benne odakint a Hold felszínén.

A múlt században kifejlesztett űrruhák meglehetősen ormótlanok voltak, és nehéz volt bennük mozogni. Az első szkafanderek megtervezésekkor a sugárhajtású katonai gépek pilótáinak öltözékét, illetve a nehézbúvárok védőruháját vették figyelembe. Az öltözéknek meg kellett védenie viselőjét a világűr hidege, a sugárzás és a légüres tér ellen. Emiatt nem nagyon lehetett bennük mozogni. A New Scientist magazin szerint az asztronauták az energiájuk 80%-át voltak kénytelenek a helyváltoztatásra fordítani.

Gondot jelentett, hogy a hosszú űrutazások alatt elsatnyult az asztronauták izomzata. Ezt komoly edzéssel lehetett valamennyire ellensúlyozni. Az amerikaiak és az oroszok is próbálnak olyan űrruhát kifejleszteni, amelyik megterheli viselője izomzatát, így az nem sorvadhat el olyan mértékben.

Új kor – új kihívások

A régi űrruhák megfeleltek az adott kor követelményeinek, megvédték az űrhajósokat, miközben bolygókörüli pályákra álltak, vagy visszatértek a Földre. Az amerikaiak olyan szkafandert fejlesztettek ki, melyekben nem csupán rövid, lebegő űrsétát tehettek, de lábnyomukat otthagyhatták a Hold porában is.

A Hold és a Mars első telepeseinek azonban ez az öltözék valószínűleg már nem felelne meg. A bolygókutatás úttörői hosszú utakat tesznek majd meg az idegen égitestek felszínén, így a ruhájuk nem lehet nehéz vagy ormótlan. Az űrutasoknak megbízható, strapabíró és kényelmes űrruhára van szükségük. Ezek kifejlesztése nagy leleményességet, rugalmas gondolkozást és rengeteg innovációt igényel. Nem csoda, hogy az állami ügynökségek mellett élelmes magáncégek is bekapcsolódtak.

Divatos és kényelmes

Napjaink egyik leghíresebb milliárdosa, Elon Musk kifejlesztette saját űrhajóját. A SpaceX rakétái most már rendszeresen feljutnak a világűrbe. A Dragon kapszulák hamarosan űrhajósokat is szállítani fognak. Az ifjú milliárdos szokása szerint nem érte be a régi megoldásokkal, hanem vadonatúj űrruhát terveztetett az embereinek. Az a módszer, ahogy Elon Musk bejelentette a SpaceX űrruha elkészültét, jól mutatja, hogy milyen forradalmian változó korban élünk.

Ötven évvel ezelőtt az emberiség a televízióból, a hivatalos fekete-fehér képsorokból értesülhetett arról, hogy milyen szkafandert viselnek a szovjet kozmonauták és az amerikai asztronauták. A SpaceX haladt a korral. Musk a Twitteren jelentette be, hogy elkészült az új űrruha. Rövid időn belül közel félmillióan lájkolták az üzenetét, és villámgyorsan tízezer hozzászólás is érkezett.
Az ifjú üzletember igazi sztár a mai fiatalok szemében. Nem csoda, hogy az új szkafandert is olyanra tervezte, hogy az bármelyik népszerű videójátékban vagy filmsorozatban megállná a helyét. A fejlesztéssel megbízott Jose Fernandez nevéhez fűződik Batman, Superman és Captain America látványos öltözékének megalkotása is. 

A fekete-fehér ruha annyira elegáns, hogy magyarul hívták már űrszmokingnak is. Az űrhajósok utazás közben, járművük belsejében viselik. A kényelmes és elegáns öltözék viszont csak fedélzeti védőruha, így arra még nem alkalmas, hogy űrsétát hajtsunk végre benne, vagy a Hold felszínén hordjuk.

A legnagyobb nevek
 
Természetesen a NASA sem akar lemaradni. Az amerikaiak komoly fejlesztéseket ütemeztek be a következő évtizedekre. Az Oceaneering International céget bízták meg új szkafanderek kifejlesztésével. Ezeket a Nemzetközi Űrállomáson alkalmazzák, illetve az erősebb, vastagabb falú verziót a holdutazások résztvevői próbálhatják ki. Kifejlesztésükre több mint ötszáz millió dollárt szántak.

Mivel úgy tűnik, hogy az űrkutatás a közeljövőben is tisztes jövedelemmel kecsegtető üzleti vállalkozás marad, számos magánvállalat is megpróbál bekapcsolódni a fejlesztésekbe. A légi közlekedésben és az űrkutatásban is patinás névnek számító Boeing a Kennedy Űrközpontban mutatta be a vállalat szakemberei által kifejlesztett világoskék színű űrruhát, amelynél ugyanazt az elvet követték, mint Muskék.

Az öltözéket a fedélzeten viselhetik az asztronauták, űrsétákra ez a típus nem alkalmas. Persze a Boeing sem éri be szkafanderek kifejlesztésével. Már javában dolgoznak saját űrhajójukon, amelyik egyelőre a nem túl fantáziadús CST-100 Starliner nevet viseli. A NASA űrhajósai kipróbálhatták az új öltözéket, és elmondták, hogy az nem csak könnyebb és kényelmesebb a réginél, de jóval egyszerűbb fel- vagy levenni. A ruha részét képező különleges kesztyű természetesen alkalmas arra is, hogy érintőképernyőkhöz használják. A sisakot egybeépítették a ruhával, melynek szövete olyan, hogy nem lehet beleizzadni.

Az űrkutatás reneszánsza

A NASA sem pihenhet meg babérjain. A régi, nagy vetélytárs, a szovjetek helyére lépő oroszok mellett újabb országok és hatalmak kapcsolódtak be a versengésbe. Cseppet sem meglepő, hogy az Európai Unió képes űrhajók fellövésére, de ma már India, Kína, Japán és több más ország vezetése is elszánta magát arra, hogy országa zászlaját kitűzze egy távoli égitesten. Elsőként persze a Hold jön számításba, de az indiaiak és a kínaiak is kidolgozták a maguk vakmerő tervét a Mars elérésére is. Míg korábban csupán a tudományos-fantasztikus filmekben jöttek létre kolóniák és ipartelepek Földünk kísérőjén, esetleg az aszteroidák között vagy a Marson, ma már kezd kézzelfogható valósággá válni egy ilyen nagy kaland.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....