Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-06-28

Az építkezés forradalma – Nyomtassunk új lakást!

Az építkezés forradalma – Nyomtassunk új lakást!

Ma már egyre kevesebben csodálkoznak, hogy a 3D-nyomtatók segítségével mind nagyobb és összetettebb dolgokat lehet látszólag a semmiből létrehozni. Az új technológia lehetővé teszi, hogy olyan lakókörnyezetet vagy munkahelyet alakítsunk ki magunknak, ami tökéletesen megfelel az igényeinknek, miközben körülöttünk lassan, de biztosan megváltozik, komfortosabb lesz a hétköznapok világa.

Szüleink, dédszüleink idején a kisgyerekek még fából készült kockákból építettek maguknak várat vagy kisházat. Akadt közöttük szép számmal olyan, aki a nappali szőnyegén építkezve döntötte el, hogy később az építészmérnökök szép hivatását választja. Felnőtt fejjel természetesen téglával, betonnal, aszfalttal és cseréppel dolgozott, meg persze olyan technológiákkal, amelyeknek nem sok köze volt a gyerekszoba játékaihoz. Egy nemzedékkel később azonban fontos változás történt a játékok világában. Itthon is népszerűvé vált, és egyre szélesebb körben elterjedt a Lego és a hozzá hasonló színes, műanyag elemekből álló játékok.
 
A fantázia szárnyán

A könnyű, szabadon variálható alkatrészek szárnyakat adtak a mérnökök fantáziájának. Felmerült a gondolat, miért ne lehetne a valódi életben is valamilyen hasonló módszerrel gyorsan és könnyedén, kevés kosszal, porral és piszokkal tetszetős épületeket emelni?
Szerte a nagyvilágban számos módszerrel kísérleteztek, de az igazi áttöréshez még hiányzott valami. Egy olyan eljárásra volt ugyanis szükség, ami nem drága, mégis strapabíró, az időjárás viszontagságainak mindenben ellenálló épületet eredményez, ráadásul megfelel a legkülönfélébb igényeket támasztó megrendelők egymástól igencsak eltérő elvárásainak. Az építőiparban dolgozók talán nem is álmodtak arról, hogy éppen a számítástechnika fejlődése jelenti a megoldást. Színre léptek ugyanis az egyre nagyobb teljesítményű háromdimenziós (3D) nyomtatók.
 
Egy izgalmas technológia

A háromdimenziós nyomtatók nem tintát használnak, és nem papírra nyomtatnak. Kezdetben különféle műanyagokat alkalmaztak, amiből apró, de valódi, kézzelfogható tárgyakat tudtak készíteni. Gyártottak velük játékokat, ékszereket, mulatságos emléktárgyakat, majd pedig, ahogy kiforrottabbá vált a technológia, sor került bonyolultabb termékek előállítására is.
A 3D-nyomtatás rendkívül rugalmas. Pontosan azt lehet vele elkészíteni, amire a megrendelőnek igénye van. Kibővült a felhasznált nyersanyagok skálája is. Az újfajta műgyantákból és műanyagokból már egészen kemény, nagy teherbírású tárgyakat is lehetett nyomtatni. Megjelentek a különféle gépek 3D-ben nyomtatott mechanikus alkatrészei.

Igazi áttörést jelentett, amikor a kutatók ráeszméltek, hogy a hajszálpontosan testre szabható, nyomtatható tárgyak kiválóan felhasználhatók az egészségügyben. Nyomtattak már fogpótlást, mesterséges ízületet, és az sem kizárható, hogy a közeli jövőben rutinszerűen nyomtatott „alkatrészeket” használhatnak például a szívműtétek során. Olvashattunk arról is, hogy beteg, sérült állatok kaptak például új csőrt, lábat vagy mancsot.

A mérnökök és a fejlesztők egy részét azonban a másik véglet érdekelte. Nem kifinomult apróságokon törték a fejüket, hanem hatalmas, nagy dolgok lebegtek a lelki szemük előtt: házak, hidak, felhőkarcolók. A háromdimenziós nyomtatás ugyanis az építőiparban is nagyszerűen felhasználható. 
 
Sivatagban és a hómezőn

A világ legelső, nyomtatási technológiával készült irodaháza tavaly készült el Dubaiban. A Dubai Jövő Alapítvány központját tizenhét nap alatt hozták tető alá. Az első sikeres kísérletet folyamatos további próbálkozások követik. Az arab állam irányítói azt tervezik, hogy tizenöt év múlva már a sivatagi nagyváros épületeinek egynegyede ezzel az új eljárással készül.

Az ilyen házakat rendkívül gyorsan fel lehet építeni. Egy ígéretes startup, az Apis Cor cég munkatársai ráadásul úgy döntöttek, bebizonyítják, hogy ez a technológia a legzordabb körülmények között is megállja a helyét és rendkívül rugalmasan alkalmazható. A bemutatóra Oroszországban került sor, mégpedig a szabadban, ahol a hőmérők -35 fokot mutattak. A mérnökök és segítőik egyetlen nap leforgása alatt elkészítették a ház falait. Olyan háznyomtatót használtak, amivel akár egy 130 négyzetméteres épület is készíthető. Az eljárás további előnye, hogy már ma is viszonylag olcsó. A kész épület könnyedén ellenáll az orosz tél viszontagságainak, de a nyári forróságnak is. A tervezők 175 év garanciát adnak az egy nap alatt tető alá hozott házra.
 
Olcsón, gyorsan, tömegével
 

Az új technológia felkeltette a távol-keleti építészek érdeklődését is. Kínában minden évben jobb életre vágyó vendégmunkások milliói költöznek az ország belsejéből a gazdag tengerparti tartományokba. Sanghaji mérnökök a 3D-nyomtatásban látják a megoldást a lakáshiány enyhítésére.

Túl vannak az első sikeres bemutatókon. A WinSun Decoration Design Engineering vállalat megdöntötte az oroszok korábban említett rekordját. Ők huszonnégy óra alatt tíz darab házat nyomtattak és állítottak össze. Az épületek egyenként kétszáz négyzetméteres alapterületűek voltak. A vállalat vezérigazgatója kiemelte, hogy az ilyen épületek környezetbarátok és rendkívül kedvező árúak.
 

A kivitelezést gondos tervezés előzte meg. Az építészeti tervezőszoftverek lehetővé teszik, hogy optimálisan  alakítsák ki az elektromos rendszert, de a víz és az egyéb vezetékek elhelyezését is.

A 3D nyomtatással készült házak további előnye, hogy nem keletkezik ipari hulladék. Ha a munkálatok során megmarad építési anyag, azt teljes mértékben újra lehet hasznosítani, így az eljárás tényleg környezetkímélő. A legújabb módszerek tehát nem álltak meg az építkezések kerítése előtt. A legkorszerűbb háromdimenziós printerek segítségével kényelmes, komfortos, ráadásul környezetkímélő új otthont nyomtathatunk magunknak.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....