Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-09-25

A legtisztább repülő – üzemanyag nélküli utazás

A legtisztább repülő – üzemanyag nélküli utazás

Időnként nincsen szükség forradalmi áttörésre ahhoz, hogy megváltozzon, komfortosabbá váljon az életünk. Apró lépésekkel, meglévő eljárások finomra csiszolásával is lehet fontos eredményeket elérni. Igaz ez a repülésre is, ahol a legújabb könnyű és korszerű napelemek csodálatos dolgot ígérnek. Azt, hogy mindennél hatékonyabban, ráadásul a legcsekélyebb környezetszennyezés nélkül megújulhat a légi közlekedés.

A közlekedésfejlesztéssel foglalkozó mérnökök komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy a közeljövőben még hatékonyabban, gyorsabban, olcsóbban és kényelmesebben juthassunk el egyik pontról a másikra. Ha nemzetközi utazásra készülünk, vagy egy távoli ország az úti célunk, akkor a repülésnek nem igazán akad alternatívája. Manapság egyre kevesebben ülnek vonatra, és hajóval csak a legelszántabbak kelnek útra Amerika vagy Ausztrália felé. Jó esély van arra, hogy a magasban éppen egy utasszállító repülőgép halad el az ön feje fölött is, amikor ezeket a sorokat olvassa. A légiközlekedés hatalmas üzlet, és a nagyvilág sok ezer légitársaságának gépei folyamatosan amortizálódnak, amiket aztán új, egyre korszerűbb járművekkel cserélnek le.

Komoly kérdést jelent, hogyan lehet a versenyképesség érdekében csökkenteni a gépek működtetési költségét. A legjobb megoldást valószínűleg a magas üzemanyagköltségek kiküszöbölése jelenti.
 
A Nap ingyen süt

Szülőbolygónk a Nap körül kering. Valahol mindig nappal van, és fényárban fürdik Földünk fele. A Napból érkező elképesztő mennyiségű energiának csak a töredék részét használjuk ki. A repülőipari fejlesztések felfigyeltek az ebben rejlő lehetőségekre.
Egy napenergiával működő repülő kifejlesztése nagyon sok pénzbe kerül, ám ha már működik a rendszer, attól kezdve a légiközlekedést lehetővé tévő energia – a napfény – ingyen van.

Ráadásul, ha egy légitársaság ilyen korszerű gépeket használ, akkor többet már nem vádolhatják azzal, hogy környezetszennyező módon üzemelteti a flottáját. Nagyon úgy tűnik, hogy a fejlődés egyik igencsak kecsegtető útját a nesztelenül suhanó, napenergiára alapozott működésű gépek jelentik.

Az Airbus cég immár egy évtizede kísérletezik napelemes megoldásokkal. Karbonvázra támaszkodó, napelemes kísérleti drónjuk képes folyamatosan repülni. A nappal begyűjtött energiával üzemeltetik éjszaka a sötétben a légcsavarokat. Bertrand Piccard svájci léghajós hetvenkét méteres fesztávolságú napelemes repülőgépet fejlesztett ki. A Solar Impulse2 2015-ben indult világkörüli útra. Leszállás nélkül száztizennyolc óra alatt jutottak át vele Japánból Hawaiira. Most első alkalommal fordult elő az is, hogy valaki napelemes repülőgéppel át tudott kelni az Atlanti-óceán felett. A történelmi jelentőségű vállalkozás a kisebb döccenők dacára is sikerrel járt. Miközben a gép eljutott négy földrészre, számos repülési rekordot döntött meg.

Piccard és vakmerő pilótatársa, André Borschberg példáját sokan követik. Több új, napenergiára alapuló géptípust is fejlesztenek napjainkban. Akad közöttük olyan, amelyik kizárólag napelemeket használ, míg mások különféle korszerű akkumulátorokat alkalmaznak. A lelkesedés dacára azonban még várnunk kell egy darabig, hogy a nyári vakációra ilyen gépekkel repülhessünk.
 
Leküzdendő nehézségek

A szakértők becslése szerint három év múlva a hagyományos repülőgépek hetven százalékkal több káros anyagot bocsátanak ki egy évben, mint ahogy azt 2005-ben tették, pedig mostanában már sokkal korszerűbb hajtóműveket használunk. Nem csoda, hogy a kutatók és a közvélemény nagy érdeklődéssel fordulnak az alternatív technológiák felé. A Torontói Egyetem szakemberei szerint először az energia tárolását kell megoldani. A maiaknál lényegesen hatékonyabb akkumulátorokra van szükség ahhoz, hogy hatékony utasszállító gépeket tervezhessenek. A mostani kísérleti járművek ugyanis csupán egy vagy két ember szállítására alkalmasak.

Az amerikai NASA egyik projektje, a Sceptor kísérleti elektromos meghajtású repülők kifejlesztésén dolgozik. Elképzelhetőnek tartják, hogy tíz év múlva már megjelennek az első ilyen, kisméretű repülő eszközök a piacon. A NASA komoly erőfeszítéseket tesz a környezetet csekély mértékben terhelő géptípusok kifejlesztésére. Olyan új, kisebb légellenállású szárnyakat akarnak rendszeresíteni, amelyek kiválóan alkalmasak lehetnek a napelemes gépekre is.
A napelemes gépeknek komoly vetélytársaik is vannak. Az egyik ilyent a biológiai üzemanyagot felhasználó hajtóművek jelentik. A United Airlines az elsők között kezdte el használni az új környezetkímélő anyagot.
 
További tervek

Miután Piccardéknak sikerült körberepülniük a Földet, bejelentették, milyen új fejlesztéseken gondolkoznak. Létrehozták a Hatékony Megoldások Világszövetségét, ez a kormányoktól független szervezet a zöldenergia felhasználását, és a fenntartható fejlődést támogatja. Jelenleg egy olyan pilóta nélküli napelemes gépen dolgoznak, amelyik nagy magasságban, leszállás nélkül heteken, sőt, hónapokon át tud repülni. Az ilyen gépeket remekül fel lehet használni a napjainkban alkalmazott műholdak kiváltására is. 2019-ben várható az első prototípusok próbaútja.

A napenergiára támaszkodó repülés jelenleg még a vakmerő pilóták és a forradalmian gondolkodó fejlesztők területe. Mivel elképzeléseik nagy népszerűségnek örvendenek, így valószínű, hogy néhány évtizeden belül megjelennek, és széles körben elterjednek a napfény erejére támaszkodó korszerű utasszállító gépek. Akkor pedig egy hétköznapi utazó is nesztelenül, a környezetet csupán egész csekély mértékben terhelve emelkedhet fel a kék égre.

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....