Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-01-11

Csapda vagy csak ámítás? – vihar az újfajta számítógépes játékok miatt 2. rész

Csapda vagy csak ámítás? – vihar az újfajta számítógépes játékok miatt 2. rész

Gyermekeink és a saját jövedelemmel rendelkező fiatal felnőttek egyre több időt töltenek a különféle számítógépes játékok világaiban. Kellő önfegyelem és szülői odafigyelés esetén ez egyáltalán nem baj, ám az önmagukról megfeledkező játékosokra egyre komolyabb veszélyek is leselkednek. Pár fejlesztőcég erősen vitatható eszközökkel próbál meg hozzájutni a pénzükhöz. Sokmillió játékos zsebpénzéről vagy éppen a fizetéséről van szó.

Cikkünk első részében beszámoltunk arról, hogy vannak játékok, amelyekben valódi pénzzel – akár forinttal is – lehet fizetni például varázstárgyakért vagy fantasztikus fegyverekért. Ez a tény csúnyán összezavarhatja a játékosokat. A győzelem kedvéért egyre több pénzt áldoznak virtuális tárgyak és képességek megszerzésére, míg a többi, kevésbé tehetős társuk csalódott lesz és dühbe gurul. Vagy abbahagyják az egészet, vagy éppenséggel kétségbeesve pénzt szereznek, hogy maguk is bevásároljanak a játékok mágikus boltjaiban.
 
A szülőknek érdemes odafigyelni sokat játszó gyermekeik viselkedésére. Ha azt látják, hogy a játék után nem jókedvűek és elégedettek, hanem éppenséggel egyre inkább csalódottak és keserűek, akkor hasznos lehet leülni és elbeszélgetni velük.

A pénz az úr

Az ilyenfajta megoldások, vagyis az, hogy valódi pénzzel fizethetünk a virtuális dolgokért, egyre szélesebb körben elterjedtek. Mindenekelőtt az ingyenesen letölthető játékok tervezői használták őket, hiszen csak így kaphattak pénzt a munkájukért. Tavaly viszont igazi vihar támadt számítógépes körökben, amikor az egyik legjelentősebb cég továbbment ezen az úton. Hogy mit csináltak?

Képzeljük el, hogy egy magyar cég számítógépes játékot készít a János vitézből. A játék húszezer forintba kerül. Megvásároljuk, és nagy örömmel belevágunk a kalandba. Öt perccel később azonban döbbenten bámuljuk a képernyőt. Kiderül ugyanis, hogy saját karakterünknek nem választhatjuk sem János vitézt, sem Iluskát. Velük csak akkor játszhatunk, ha fizetünk további tízezer forintot. Ha nem ezt tesszük, akkor csupán az egyik névtelen huszár alakját magunkra öltve juthatunk el a francia király udvaráig. Onnan képtelenség tovább haladni, mivel például az óriások legyőzéséhez nincsen megfelelő eszközünk. Azért ugyanis a játék fejlesztői újabb tízezer forintot kérnek tőlünk.

Tavaly ősszel valami ilyesmi történt. A dolog persze óriási felháborodást váltott ki világszerte, és a játékosok összefogása meghátrálásra kényszerítette a vádakat amúgy határozottan tagadó világcéget. Ebben a játékban ráadásul felbukkant egy másik kellemetlenség is.

Játék vagy szerencsejáték?

A legtöbb játékban egyedül, vagy barátaink társaságában kalandokat átélve hajtunk végre egy nagy feladatot. A cél nem csupán a győzelem, hanem hogy közben jól szórakozzunk, és kellemesen érezzük magunkat. A fejlődéshez elengedhetetlen, hogy időnként kincses ládákra bukkanjunk, amelyekben fontos használati tárgyak lapulhatnak. Nem biztos, hogy a ládában valami értékes dolog van, de könnyen megtörténhet, hogy ilyesmit is találunk.

Az évek során a cégek egy része elkezdett valódi pénzt kérni azért, hogy ládát találhassunk. A kezdeti időkben csak vicces apróságok voltak bennük. Nem kerültek sokba, csak két-háromszáz forintnyi valódi pénzt kellett átutalni értük. Szerettünk volna menő ruhát adni a hősünkre? Úgy gondoltuk, jobban érezzük magunkat, hogyha virtuális kocsink nem olyan, mint a többieké, hanem ragyogó, tűzvörös színű? A kincses ládák tartalma pontosan az ilyesmit tette lehetővé. Nem befolyásolták a játék menetét, nem lettünk tőlük szupererősek, de jobban éreztük magunkat, és a többi játékos is láthatta, hogy milyen „menők” vagyunk.

Igazi aranybánya

A játékfejlesztők közül néhányan itt is felfedezték a haszonszerzés lehetőségét. El kezdtek olyan fegyvereket rakni a fizetős kincses ládákba, amelyek egy csapásra erősebbé tehetik a használójukat. Volt játék, amiben rengeteg ilyen pénzért megtalálható ládára lehetett bukkanni. Amikor ez kiderült, a pszichológusok megkongatták a vészharangot. A játék és benne ezek a kincses ládák ugyanis pontosan azt a hatást váltották ki, mint a kocsmai félkarú rablók. Ugyanolyan függőséget okozhattak, mint a szerencsejáték-automaták.

Ezt követően a játékosok haragja átmenetileg visszaszorította az ilyen módszereket, elsősorban az olyan termékek terén, amelyekért eleve is húsz-harmincezer forintnyi árat kellett kifizetni. A vásárlók ugyanis jogosan mondták, hogy ők nem egy fél játékot akartak venni, hanem a pénzükért elvárják a teljes élményt.

A valódi pénzzel felgyorsított fejlődés lehetősége továbbra is megvan az ingyenesen letölthető játékok világában. Ezek nem elsősorban a számítógépeken népszerűek, hanem az okostelefonokon. Ha azt látjuk, hogy gyermekünk vagy egy fiatal felnőtt ismerősünk ilyenekkel játszik, akkor nézzük meg, hogy pontosan miről is van szó. A különböző platformokon átélt kalandok abban az esetben is komoly gondot okozhat, ha a játékos túlzásba viszi a dolgot. 
 
Nagyon fontos, hogy a szülők is figyeljenek oda a mindennapok során a kellő egyensúlyra. Lecsökkenthetjük a függőség kialakulásának veszélyét, ha mindig valamilyen érdekes programot találunk ki a gyerek számára, így nem csak a számítógépes játékokkal tölti szabadidejét. 
 

A játékfüggő fiatalokat számos veszély fenyegeti, elveszíthetik a valódi világ iránt érzett érdeklődésüket, leromolhat a tanulmányi eredményük, beszűkülhetnek a személyes kapcsolataik. Gyakran olvashatunk arról is, hogy rossz irányba megy a szocializációjuk, vagy bizonyos játékok kapcsán akár agresszívvé is válhatnak. Kellő odafigyeléssel ezt elkerülhetjük, és akkor a játék valóban csak játék, kellemes szórakozás, pihentető kikapcsolódás marad.
 
Fontos tudnivaló:
 
A XII. kerületi Önkormányzat gyermekeknek, szülőknek és tanároknak szóló
Hegyvidéki ONvédelem Programja sok hasznos információval várja az érdeklődőket. 
A különféle veszélyekről bővebben itt tájékozódhatunk:
http://www.hop12.hu/

Ajánló
Ajánló
Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Hihetünk a szemünknek? – Jönnek az élethű hologramok

Az idei labdarúgó világbajnokság számos emlékezetes perccel örvendeztette meg a tévénézőket. Ezek...

Mi történik az űrszeméttel?

Mi történik az űrszeméttel?

Az elmúlt 70 év során rengeteg űrhajó és rakéta járt a világűrben. Hónapról-hónapra nőtt a...

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Saláta és időgép – egy nagy áttörés küszöbén állunk?

Az ember már nagyon régóta álmodik arról, hogy lerázza magáról az idő bilincseit....