2023-06-27
Komposztálás kisokos

Sokszor hallhatjuk azt a kifogást a környezetszennyezés kapcsán: ugyan mit számít ez a kevés kis szemét a hatalmas szeméthegyek mellett? Azonban ezek a hatalmas szeméthegyek is kis szemetekből gyűlnek össze…
Egyáltalán nem elhanyagolható az egyének, az egyes háztartások felelőssége a környezet védelme szempontjából. Ugyan az a legjobb stratégia, ha nem termelünk szemetet, vagyis ha lehetséges, akkor csomagolásmentesen, illetve többször használatos csomagolásban vásárolunk, vagy ha csak annyit veszünk mindenből, amennyire tényleg szükségünk van, azonban minden háztartásban előfordulnak szerves hulladékok. A kültéri vagy beltéri komposztáló segítségével a zöldhulladék valódi tápanyaggá válhat a talaj számára.
Kis kert, nagy kert
Ha valakinek van kertje, akkor biztos találkozott a Hegyvidéki Zöld Iroda programjával, amelynek segítségével a hegyvidéki lakosok az éppen aktuális készlet erejéig térítésmentesen juthatnak komposztálókeretekhez.

A szolgáltatás a bejelentett kerületi lakosok számára egy címen egy komposztálókeret erejéig előzetes regisztrációt követően ingyenes. A keretek aktuális elérhetőségéről a hegyvidéki önkormányzat honlapján talál tájékoztatást ITT.

Vajon érdemes komposztálásba kezdenünk, ha csak néhány virágládányi a birtokunk? A válasz erre, ahogyan az a cikk elején is szerepelt, igen, mert minden ki nem dobott szeméttel kevesebb lesz a környezetünkre rótt teher. Jogos kérdés azonban, hogy hogyan kivitelezhető a komposztálás során enyhén szólva is rossz szagú szerves anyagok tárolása, feldolgozása a lakásban. Bár ez a probléma sokakat érint, van rá megoldás.
A Zöldbolt kínálatában több, a lakásban is hasznosítható, kisebb méretű, a szagok terjedését kifejezetten gátló rendszerű komposztáló található, amelynek segítségével a komposztálás egyszerű és praktikus.
Hogyan kezdjünk bele?

Mit tehetünk a zárt konyhai komposztálóba?
A szerves hulladékok közül ezeket:
– zöldségek, gyümölcsök, gabonák nyers vagy főzött/sütött formában,
– sajtok, tejtermékek,
– nyers vagy elkészített húsok, csontok,
– kávézacc, akár filterpapírral együtt.

A komposztálás végeztével a fermentált masszát és a keletkező komposztteát is fel tudjuk használni. Az előbbi egy magas tápanyagtartalmú előkomposztált anyag, amely talajjavítóként használható, a „tea” pedig 1:200 arányban hígítva lefolyótisztítóként vagy természetes trágyaként szolgálhat a növények számára.
Ezeket az értékes nyersanyagokat szoba- vagy balkonnövények táplálásakor, esetleg locsolóadalékként használva természetes védelmet biztosíthatunk a növényeinknek, és így kiküszöbölhetjük a mesterséges műtrágyákat.
A háztartásokban használható komposztálóberendezések részletes működéséről a Zöldbolt weboldalán olvashat ITT.