Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-03-05

Hírességek kedvenc fogadói és éttermei a Hegyvidéken

Hírességek kedvenc fogadói és éttermei a Hegyvidéken

Az elmúlt kétszáz év során nem volt okuk panaszra azoknak, akik a környékünkön szerettek volna megismerkedni a hazai konyha ínyencségeivel és a jó magyar borokkal. Nagy hagyományai vannak erre felé a színvonalas vendéglátásnak. Nem csoda, hogy egész Budapestről számos híresség, költő, író, politikus, festő vagy éppen színész járt ki ide „valami jót enni” egy zöldvendéglőben.

Kerületünk lankás tájain már régóta fontosnak számító útvonalak húzódnak. A Dunántúl felől kereskedők, utazók, szerzetesek és királyi futárok haladtak erre. A Budai-hegység patakjai, tiszta vizű forrásai oltották a szomjukat, és a vándorok ellátására hamarosan fogadók épültek. A zordabb történelmi korokban, mint amilyen a török hódoltság százötven esztendeje volt, sok útszéli csárda elpusztult, ám hazánk felszabadulása után ezek egy részét is újjáépítették, a legszerencsésebb helyen fekvők pedig virágzásnak indultak. A Hegyvidéken sok olyan országos hírnévnek örvendő étterem is működött, amelyek helyén egykor az egyszerű utazók fogadója állt. Zugliget különösen népszerű helynek számított. A budai polgárok családjuk társaságában szívesen kijöttek a hegyek közé, hogy fejedelmi ebédet fogyaszthassanak el a Fácánban, a Szarvasban, a Disznófőben és kicsit arrébb, kerületünk szomszédságában, a Szép Juhászné fogadóban.
 
Népszerű kirándulóhely

Zugligetet a 19. század derekáig sűrű erdők borították, amelyekben rengeteg különféle állat élt. A magyar uralkodók, köztük Mátyás király, előszeretettel jártak ide vadászni. A török háborúkat követően a környéket németül Sauwinkelnek, vagyis Disznózugnak hívták. Ezt változtatták meg a helybeliek a sokkal jobb csengésű Zugligetre.

A városrész népszerűségén nagyot lendített az egyre javuló tömegközlekedés. Amikor működni kezdett a fogaskerekű vasút, a budaiak számára már igazi fogalomnak számított a Laszlovszky-majorban működő vendéglő. Az 18. század legvégén a legtöbben Laszlovszky Józsefet tartották Buda legtehetősebb polgárának. 1795-re három gyönyörű házat építetett a mai Zugligeti útra. Ezek egyikében működött a nemesség és gazdag polgárok között egyaránt népszerű vendéglő, ahova 1860-at követően már lóvasúttal is el lehetett jutni.

A vendégek egészen a 20. század elejéig élvezhették az itteni jó borokat, a hideg sört és az egyszerű, de kiváló ételeket. Nem messze működött a Szarvas kocsma, amelynek tulajdonosa kihasználta a helyzetet, amikor bezárt a Laszlovszky, és gyorsan magához édesgette a konkurencia törzsvendégeit. A Szarvas előtt alakították ki a bérkocsi és az omnibusz állomását is.

Zugligetben több jó minőségű, hangulatos étterem várta a vendégeket. A Fácán azonban igazi különlegességnek számított, mivel eredetileg üdülőtelepnek szánták. Az épületeit a korszak híres építésze, Hild József tervezte. A Fácán hamar népszerűvé vált. Nem csupán a hírességek jártak el ide, de az egyszerű budaiak és pestiek is. Elég nagy volt ahhoz, hogy bálokat tartsanak, kongresszusokat és nagygyűléseket szervezzenek itt. A 19. század utolsó évtizedeiben a környék népszerű nyaralóhellyé változott. A Szarvas környékén a kocsmát üzemeltető Szakál Lukácsné, a Fácán közelében pedig Engelhardt Lénárd segített nyaralót bérelni.
 
Bilincs Kossuth kezén

A mai Szilassy út elején is egy jó nevű vendéglátóipari egység működött. A környékbeliek jól ismerték az Istenszeme fogadót, míg az ország közvéleménye akkor figyelt fel rá, amikor 1837. május 4-én éjjel a Habsburgok rendőrsége itt tartóztatott le egy fiatal, de egyre nagyobb hatású magyar politikust. Kossuth Lajost a Törvényhatósági Tudósítások miatt körözték. Az egyenruhások a fogadóban csaptak le rá. Elítélték, és négy évre búcsút kellett mondania a szabadságnak.

Zugliget első fogadója már 1760-ban is üzemelt. A környék első híres lakosa, Johann Karl von Stettner udvari tanácsos majort vásárolt magának a környéken. Örömmel látta, hogy a közelben egy olyan kis tó található, ami az Alpok tengerszemeire emlékeztette. A vendégfogadó először német néven működött. A környékbeli svábok örömmel ültek be a Zum Auge Gottesbe egy jó sörre. Az évek folytán a német név feledésbe merült, és a helyét átvette a magyar Istenszeme elnevezés.
 
A Disznófő fogadó

A nagy magyar költő, Vörösmarty Mihály is előszeretettel látogatott el Zugligetbe. Barátai laktak a közelben, akikkel szívesen beült a környékbeli fogadókba és csárdákba. A kedvenc helye alighanem a Disznófő-forrás közelében épült vendéglő lehetett. Ezen a helyen a török hódoltság idején a budai pasák háremhölgyei találtak menedéket a nyári forróság elől. A hárem épületei elpusztultak a háborúban, és az erdő hosszú időre visszahódította a hegyoldalakat. 1820 körül egy kisebb házat emeltek a forrás fölé, amire később egy vadkan fejét ábrázoló vas csorgófej került. 

A híres vendéglő 1840 táján kezdett el működni. Kihasználta, hogy a környék ekkor népszerű kirándulóhelynek számított. A fénykorában akár hatszáz ember is beülhetett ebédelni, vacsorázni a Disznófőbe.

Eredetileg csak ideiglenes vendéglőnek szánták, hogy valamivel pótolják az akkoriban leégett Istenszemét. Vörösmarty és barátai gyakran étkeztek itt, és feljegyzéseikből tudhatjuk, hogy ekkoriban a háromfogásos ebédek voltak a divatban, „egy ezüst húszasba” került a szalonnás gombóclevesből, sült csirkéből és palacsintából álló menü. A borért külön kellett fizetni. Vörösmarty arra is jól emlékezett, hogy életében először itt találkozott Táncsics Mihállyal, mivel a hazai politikusok is előszeretettel ebédeltek Zugligetben. A Disznófőben az átlagosnál szebb pincérnőket alkalmaztak, és többnyire oldott, vidám hangulat uralkodott. A korszak neves előadóművészei, Szerdahelyi József, Kántorné vagy Déryné is gyakori vendégnek számítottak. Ha kellőképpen emelkedett volt a hangulat, akkor dalra fakadtak, és énekszóval örvendeztették meg a többi vendéget.
 
Vastagon fog a ceruza

1876-ban a Vasárnapi Újság munkatársa dicsérően írt arról, hogy itt elsősorban a környékbeli sváb meg a dunántúli magyar falvak termékeit dolgozzák fel. Az viszont már cseppet sem tetszett Rostyányi Nándornak, hogy mindezeket a finomságokat méregdrágán kínálták. Némi fanyar gúnnyal még azt is felvetette, hogy az akkori pénzügyminiszter, Széll Kálmán maga is gyakran feljárt ide, és amikor látta, hogy a magyarok ennyire gazdagok, ilyen drága ételekre is telik nekik, akkor ezen felbátorodva gyorsan bevezetett egy újabb adónemet.

Amikor átalakították a régi fogadóépületet, az új tulajdonos szeretett volna új nevet a közönségesnek tartott Disznófő helyett. A vendéglő egy darabig a Kies Domb nevet viselte. Az ötlet azonban nem vált be, mert a vendégek ragaszkodtak a régi elnevezéshez. A zugligeti vendéglősök már akkoriban is panaszkodtak a rövid szezonra. Ősszel és télen kevés vendég jött fel ide, így a forgalmuk java részét a meleg hónapok során bonyolították le.
 
A Szép Juhászné vendéglő

A Budakeszi úton 1770 körül nyitották meg a Szép Juhásznét. A fogadót a közeli pálos kolostor köveiből építették. Száz évvel később az útikalauzok már a legfontosabb budai zöld vendéglők közé sorolták. Ebédelt itt Deák Ferenc, Boros József  festőművész,  és magyarországi látogatása során eljött ide Erzsébet királyné is.

Ajánló
Ajánló
A grófok kedvenc építésze – Kallina Mór hegyvidéki építészmester

A grófok kedvenc építésze – Kallina Mór hegyvidéki építészmester

A Városmajor utca 54-es számú ház falán márványtábla hirdeti több nagyszerű hegyvidéki...

Honthy Hanna Csárdáskirálynő, az operett csillaga a Hegyvidéken

Honthy Hanna Csárdáskirálynő, az operett csillaga a Hegyvidéken

Honthy Hanna, a magyar operett világának egyik legfényesebb csillaga. Eredeti nevén Hügel...

Az értékek és a hagyományok őre – kerületünk új díszpolgára, Skardelli György

Az értékek és a hagyományok őre – kerületünk új díszpolgára, Skardelli György

Egy izgalmas és meghitt hangulatú ünnepségre került sor a MOM Kulturális Központban szeptember...