Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-05-16

Felelősségteljesen a fiatalokért - Dohányzásmentes Világnap

Felelősségteljesen a fiatalokért - Dohányzásmentes Világnap

Saját egészségünket és a gyermekeinkét sok dolog befolyásolja. Akadnak ezek között olyan hatalmas folyamatok – például a globális felmelegedés –, amelyeket csak nagy erőfeszítések árán lassíthatunk le. Vannak azonban olyan apróságok, amikért mi magunk is tehetünk a hétköznapjaink során. A Dohányzásmentes Világnap remek lehetőséget nyújt arra, hogy átgondoljuk az egyik ilyet. 

Amikor a környezetvédelmi problémákkal szembesülve elgondolkozunk azon, hogy milyen világot hagyunk hátra a gyermekeink számára, néha megtörténhet, hogy kicsit elcsüggedünk, hiszen úgy tűnhet, hogy a természet megoltalmazása emberfeletti erőfeszítéseket igényel. A sarki jégrétegek megolvadása, vagy éppen az üvegházhatás felerősödése ellen magányosan valóban nem sokat tehetünk, ám még ezeket a világméretű folyamatokat is korlátozni lehet, ha összefogunk, és a földkerekség minden részén élő emberek együttes erővel lépnek fel. Ilyen közös erőfeszítések vezettek a különféle világnapok megjelenéséhez és népszerűvé válásához. Ezek közül az egyik, a május 31-én ünnepelt Dohányzásmentes Világnap jó példa arra, hogy bizonyos területeken az egyén is sokat tehet a környezet védelmében.
 
Mi és a világ

Egy percig sem szabad elfeledkeznünk arról, hogy mi, emberek ugyanúgy a természet részei vagyunk, mint a különféle állatok és a növények. Érdemes örömmel üdvözölni minden olyan lépést, ami elősegítheti, hogy egészségesebben és boldogabban éljünk. A dohányzás olyan szenvedély, ami egyformán sújtja az egyént és az egész emberiséget.

Csupán azért nem sikerült határozottan fellépni ellene, mert hosszú évszázadok óta tömegeknek okoz élvezetet, és ráadásul igen komoly pénzeket mozgat meg. Régóta tart a vita, hogy az országoknak valóban megéri-e a dohányból és a cigarettából befolyó adójövedelem miatt támogatni a dohányzást. Egyik oldalról valóban pénzhez jut az államkassza, a másik oldalon viszont óriási kiadásokat jelentenek a kórházak, a szanatóriumok, ahol a dohányzás miatt megbetegedett embertársainkat kezelik. 

Erre az ellentmondásra a világ vezető egészségügyi szakpolitikusai 31 évvel ezelőtt figyeltek fel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) döntést hozott a Dohányzásmentes Világnap megtartásáról. Egészségügyi intézményekkel, kormányzatokkal és emberbaráti szervezetekkel együttműködve ezen a napon előadásokkal, programokkal, ismeretterjesztő kampányokkal próbálják meg felhívni az emberek figyelmét arra, hogy milyen veszélyekkel jár a dohányzás. Az első ilyen világnapra 1988-ban került sor, és azóta minden évben megrendezik. Egy évben átlagosan hat-hétmillió embertársunk hal meg a dohányzás következtében. Meglehetősen hátborzongató arra gondolni, hogy milyen sok közöttük a fiatal, illetve az olyan, aki maga nem cigizik, viszont a környezetében aktív dohányosok vannak.

A világszervezet felmérése szerint tavaly is hatszázezren haltak meg passzív dohányzás miatt. Nem valószínű, hogy a közeli jövőben magától javulna a helyzet. A becslések szerint tíz év múlva a különféle dohánytermékek évente már nyolcmillió embert visznek a sírba.
 
Káros anyagok

A pipa vagy a cigaretta dohánya rengeteg káros anyagot, körülbelül 4000 féle kémiai vegyületet tartalmaz. Aki dohányzik, az nem csupán a tüdejét és a szívét rongálja, de megnöveli a rákos megbetegedések kockázatát is. A cigarettázók között gyakoribbak az érrendszeri betegségek, a szívinfarktus, az asztma, a cukorbetegség, és ezt a szenvedélyt összefüggésbe hozzák bizonyos fajta látászavarok, valamint az immungyengeség kialakulásával is. A nikotin ráadásul függőséget okoz, rendkívül erős akaratra van szükség ahhoz, hogy valaki leszokjon róla.
 
Veszélyben a fiatalok

A Dohányzásmentes Világnap programjai mindenekelőtt a harminc évnél fiatalabbakat szólítják meg. Napjainkban sajnos a fejlett országokra ugyanúgy igaz, mint a fejlődőkre, hogy egyre több gyermek és tizenéves jut cigarettához.

Mivel a dohányzás „menő dolognak” számít, a szüleik, vagy éppen az állam hiába tiltja, ők mindent megtesznek azért, hogy a társaik előtt hencegve rágyújthassanak. Nem könnyű őket megszólítani és meggyőzni a szenvedélybetegség veszélyeiről. Magyarországon is a lakosság közel egyharmada rendszeresen rá szokott gyújtani.

A fenntartható jövő érdekében egyetlen felelősségteljes ország sem engedheti meg magának, hogy elengedje a fiatalok kezét. A sikeres fellépéshez szükséges a szülők, az iskola, valamint az állami szervek, az egészségügyi rendszer összefogása. 
 
Szerető határozottság

Érthetően, a fiatalok nyelvén szólva kell megmutatni, milyen komoly veszélyekkel jár a cigarettázás. Előfordulhat, hogy egy ismerősünk a stressz miatt nyúl cigaretta után. Segíthetünk rajta, ha megmutatjuk neki, hogyan szabadulhat meg az életét pokollá tévő feszültségektől, mégpedig a nikotinfüggőség kialakulása nélkül. A fiatalokat sújtja az is, ha egy országban elterjed a rossz minőségű csempészett cigaretta. Ezek minőségellenőrzés nélkül készültek valahol külföldön. Mivel olcsóbbak a legális üzletekben megvásárolható dohányáruknál, főleg a kispénzű fiatalok vásárolnak belőle. Ez nemcsak rájuk nézve veszélyes, de így a pénzük a csempészettel foglalkozó bűnbandákat erősíti.
 
Az érem másik oldala

Nem mindenkinek tetszik, ha az emberek világszerte összefognak a dohányzás ellen. A cigarettagyártó cégek hagyományosan dúsgazdagok, és sok a befolyásos barátjuk. Sok milliárd dollárnyi veszteség érheti őket, ha betiltják vagy korlátozzák a dohányáruk árusítását – például iskolák, vagy óvodák közelében -, és tiltják a cigaretták reklámozását. Szövetségeseik elkeseredetten tiltakoznak az ilyen korlátozások ellen.

Felhasználják a szegény országok dohánytermelésből élő vidéki lakosságát is. Azt állítják, hogy a cigarettaellenes fellépések miatt veszélybe kerül az ilyen földműves közösségek megélhetése.

Ez azonban az esetek többségében nem igaz. A nagy dohánycégeket sokszor csak az önző érdekeik vezérlik. Nem kevés olyan példát láthatunk, amikor a korábban dohánytermelésből élő falusi közösségek átálltak más termékek környezetbarát termelésére, és a változás hosszú távon kifejezetten előnyös volt számukra.

Ajánló
Ajánló
A mesék birodalmából kaptuk – december 12. a mézeskalács házikók világnapja!

A mesék birodalmából kaptuk – december 12. a mézeskalács házikók világnapja!

Az emberek a legősibb idők óta örömmel fogyasztottak mézet, amikor egy kis édességre vágytak....

Minden élet alapja – december 5. a talaj világnapja

Minden élet alapja – december 5. a talaj világnapja

Az egyik legfontosabb természeti kincsünk a termőtalaj. Ennek megőrzése során egymásra...

A világ legnépszerűbb sportága! – december 10. a labdarúgás világnapja

A világ legnépszerűbb sportága! – december 10. a labdarúgás világnapja

Kevés olyan sportág létezik, amelynek népszerűsége vetekedhetne a labdarúgás elismertségével....