2020-12-03
A Kék Golyó utca eredete

A Hegyvidéken számos érdekes utcanév található, amely a legtöbbször egykori hangulatos kocsmák és vendéglők után kapta a nevét. A Zugligetben is jó néhány ehhez hasonló van, míg a Krisztinavárosban ilyen a Kék Golyó utca, amely egy több mint kétszáz éves híres vendéglőről kapta a nevét.
A Városmajor utca és a Kék Golyó utca sarkán a 2000-es évek óta egy bank áll, azonban a szemfülesebbek észrevehetnek egy talpazaton álló emléktáblát a sövény ölelésében, nem messze a horgászó kisfiú szobrától. Az emléktáblán ez áll: „E helyen állott a XVIII. század közepétől mintegy kétszáz évig a »Kék Golyóhoz« címzett fogadó. Az utca névadója több mint száz esztendeje az egykori cégér, a kékre festett kőgolyó.”
A tűzzománc emléktábla, amit Stefániay Edit ötvös, szobrász készített, egy kék golyót ábrázol, amely nem azonos azzal a nagyobb kék golyóval, ami az egykor itt állt vendéglő sarkába volt befalazva. Ez a 1970-es évek elején állított emléktábla is eredetileg először a ház falán volt látható, de a bank kialakításakor lekerült a mostani helyére.
A Kék Golyó utcanév

Serfőzők cégére
Egyes hiedelmek szerint még a római korból maradt itt a golyó, mások a törökök által befestett ágyúgolyónak vélték. Az igazságot nehéz kideríteni, de az biztos, hogy a kék golyó a régi fűszerárus kalmárok cégére volt. Ez szimbolizálta az indigó golyócskákat, amit kékgolyó néven árusítottak a festékes boltok.
Ugyanakkor a régi királyi haszonélvezetek joga, valamint az ebbe tartozó italmérési jog jelvénye a kék erszény volt, és mivel ez nagyon hasonlított egy golyóra, sokszor ez is kék golyóként jelent meg. Egész Európában így vált a kék golyó, más néven sörgolyó a királyadót fizető sermérő csapszékek cégérévé. A kék színű golyó tehát sercsapszéket jelentett mindenütt, így Budán is.

A kék golyó így hamar a serfőző házak jelképévé vált. Ettől még elképzelhető, hogy a szokatlanul befalazott kék golyó egy török kori golyó volt, amit a cégér kialakítására is felhasználtak.
A vendéglő
A hagyomány szerint a vendéglőben már a XVIII. század közepétől nemcsak inni lehetett, hanem az úton levők szekereikkel, kocsijukkal, áruikkal és állataikkal együtt meg is szállhattak itt. Ma már kevés olyan helyet találunk, amely akár csak megközelítené ezeknek a kocsmáknak a hangulatát. Ugyanis ezeket a helyeket nem úgy kell elképzelnünk, hogy a sötét, füstös söntésnél álltak az emberek, hanem inkább kerthelyiséges, hangulatos teraszokon kártyáztak, kugliztak a rendszeresen összejáró baráti társaságok.

Máshol a céh valamennyi legénye együtt töltötte a korhelyhétfőt a munkásszálláson, vendégházban vagy a természetben, és ha valaki azon nem jelent meg, a többi által elfogyasztott ételek árából a reá eső részt akkor is vállalnia kellett, különben megbotozták. A korhelyhétfőt a hatóságok és a céhek egyaránt szigorúan tilalmazták, ennek ellenére jogi szokásként a XIX. század végéig rendszeresen megtartották.
A Kék Golyó hanyatlása
A XX. századra az épület egyre jobban elvesztette a fényét, majd a sok tulajdonosváltást követően bizonyára többször át is alakították. Az 1930-as évekre az egykori nívós vendéglőből egy földszintes, ütött-kopott, leharcolt épület lett, amelynek a homlokzata a Városmajor utca felé nézett, de a sarkán még ott volt befalazva a már említett kék színű, nagy fakó kőgolyó. Az épületet már a negyvenes években le akarták bontani, de végül csak az ötvenes évek végén került rá sor, majd egy Bauhaus-stílusú földszintes és egy többemeletes házat is építettek a sarok környékére.

Így az emléktábla és az utca neve azóta is hirdeti, hogy egykor egy kellemes, hangulatos vendéglő volt itt a sarkon, amely ha még állna, a Hegyvidék egyik legrégebbi vendéglátóhelyének számítana.