2023-05-23
A Hegyvidék szerepe a tenisz elterjedésében

A tenisz története több száz évre tekint vissza, de Magyarországon leginkább a 19. században alakult ki a sport, amelynek a népszerűsége ma is töretlen. Ennek a nagy sikernek az egyik kiindulópontját a hegyvidéki magánteniszpályák jelentették, ahol később a BBTE sportegyesület megtanulta, megkedvelte és az országgal is megszerettette a sportot. A Hegyvidék szerepe a síelés kialakulásában elvitathatatlan, azonban azt kevesen tudják, hogy a tenisz elterjedésének hátterében is jelentős szerepet vállalt.
A tenisz labdajátékot eleinte paume, illetve tenez néven évszázadokig labdaházakban játszották, amelyből a szabadtéri mozgást kedvelő angolok az 1870-es években kialakították a Lawn-tennist, majd az előbb említett játékok szabályait kivitték a szabad ég alá a fűre, ahonnan aztán néhány évtized alatt meghódította a világot.
Széchenyi István gróf – akinek a teniszütője fennmaradt –, Wesselényi Miklós báró és a többi magyar főúr is még a régi tenez játékot játszotta a bécsi labdaházban. Az új angol lawn tennis hazánkba 1880–1890 körül jutott el, és 1892-ig leginkább csak magánpályákon játszották. Több ilyenről is tudunk a Hegyvidéken, így nem véletlen, hogy az 1890-es években jó néhány újság számolt be ezekről.

Az egyik híres hegyvidéki magánteniszpálya volt a zugligeti Köffinger telken Stoffer Bertalan pályája, ahová sok BBTE-tag barátja járt rendszeresen teniszezni. Itt, a zugligeti pályán nemcsak megtanulták a játékot, hanem azt is elhatározták, hogy ezt a sportot meg kell honosítani a BBTE új sportágaként.
Kollár Lajos BBTE-elnök ezt örömmel vette tudomásul, és a választmány is hozzájárult a teniszszakosztály megalakításához, így 1892-ben először az egyesület udvarán, majd az egyesület nyári játszóterén, a Christen téglavetői játékterükön, a gödörben, a mai Széll Kálmán tér területén kezdték el játszani a teniszt.
Az egykori Széll Kálmán tér helyén alakult ki Buda egyik legnívósabb sportpályája, ahol a BBTE szakosztályai működtek, köztük a tenisz. Télen korcsolyáztak a pályán, míg tavasszal, nyáron és ősszel leginkább teniszeztek. Egy-egy ilyen teniszdélután igazi kis majálisnak számított, ahol az arisztokrácia és a polgárság összegyűlve ünnepelt a szabadban. A játékosoknak nevezniük kellett, de a nézőseregnek csak a szórakozás maradt.

Ez a kezdetekben leginkább az arisztokrácia sportja volt, mivel az első teniszezők körében a Zichy, az Andrássy, az Eszterházy és a Széchenyi család, illetve az uralkodóház főhercegi családtagjai is jelen voltak. Azonban azzal, hogy a BBTE nagy nyílt pályákon kezdte el űzni a sportot, megnyílt a lehetőség a városi polgárok számára is, hogy kipróbálják magukat. Hamarosan nagy tömegeket kezdett el vonzani a tenisz, ami miatt még több pályát kellett megnyitni. A sport gyors elterjedését jól mutatja, hogy míg 1902-ben tíz egyesület foglalkozott a tenisszel, addig 1932-re már 126.

Egy kis kapcsolódó érdekesség, hogy szintén itt a Böszörményi úton nyílt meg egykor a Teniszke nevű eszpresszó, amit a világhírű magyar teniszező, Asbóth József nyitott 1948-ban. A Teniszke sportolók, művészek kedvenc találkozóhelye volt, ahol Puskás Öcsi is többször megfordult.