Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2017-08-15

5 jel, hogy túl sokat panaszkodunk

5 jel, hogy túl sokat panaszkodunk

A panaszkodás az emberi lét velejárója. Sokszor történnek olyan apróságok, amelyek miatt jólesik egy kicsit panaszkodni. Azonban, ha nem vigyázunk, ez rossz szokásunkká nőheti ki magát, és megmérgezheti mindennapjainkat. A folytonos negativitás azonban sem magunknak, sem szeretteinek nem tesz jót, hiszen emiatt nehezebb szembenézni a mindennapok akadályaival. Tanuljon meg a probléma helyett a megoldásra fókuszálni.


1. A pohár félig üres vagy félig teli?

Ha a negatív gondolataink szokásunkká váltak, az a mindennapokban könnyedén megfigyelhető. A sok panaszkodás a jó dolgokat is negatívvá festi. Az egyedüli megoldás ez ellen az, ha megtanul jobban odafigyelni szavaira. Arra, hogy kivel, mi volt az aznapi beszélgetés témája, és mit mesélt el a saját életéről ezalatt. Ezt a számvetést leginkább este, lefekvés előtt érdemes végiggondolni. Próbáljon meg arra is odafigyelni, hogy ne várjon mindig rosszat reggel a naptól. Ha valami váratlan helyzet éri, igyekezzen a jót meglátni benne, akkor is, ha nem tudja még, mit hozhat az új szituáció. Ha önmagáról beszél, állítsa be magát optimistának. Pszichológusok szerint a humor szintén félig telivé varázsolja azt a poharat. Így érdemes másokkal többet viccelődni. Nehezebb élethelyzeteket sem szabad véresen komolyan venni. Humorral minden könnyebben elviselhető.
 
2. Elkerülik a barátai?

Ha azt veszi észre, hogy barátai elfelejtették meghívni egy-egy összejövetelre, vagy kerülik a társaságát, az lehet annak a jele, hogy az elmúlt időszakban túl sokat panaszkodott nekik, és elfelejtette megkérdezni, hogy ők hogy vannak. Ha ezt történt, legyen kegyetlenül őszinte magához, és egyszerűen kérdezzen rá a barátainál a dologra. Jobb tudni pontosan, mi áll a dolog hátterében, így rögtön tisztázhatja a helyzetet.
 
3. Mit üzen a környezet?

Ha sokszor azt veszi észre, hogy ismerősei panaszkodnak önnek, vagy viccesen megemlítik, hogy ön szeret panaszkodni, akkor érdemes újragondolni a dolgokat. Ha találkozik valakivel az utcán, és az megkérdezi, hogy van, akkor próbáljon meg három pozitív dolgot megemlíteni az életéből. Igaz, lehet, hogy nem nyerte meg a lottó ötöst, vagy találta meg álmai munkáját, de biztos van három olyan jó dolog, amit megoszthat másokkal. Ezzel a környezetének is segíthet meglátni a mindennapokban a jót, vagy erőt meríteni egy-egy élethelyzethez.
 
4. Csak akadályokat lát?

Hogyan áll hozzá egy-egy változáshoz vagy újdonsághoz? Akadályokat vagy kihívásokat lát egy-egy élethelyzetben? Az, ahogyan a dolgokhoz állunk, könnyedén mániákus panaszkodóvá tehet minket. Ha csak akadályokat veszünk észre, akkor minden újdonság és változás új problémaként jelenik meg az életünkben, amit meg kell oldalni, és ami folyamatosan stresszel. Míg ha igyekszünk a változást és az újat elfogadni, akkor akár megláthatjuk benne a lehetőségeket is. Ne feledje, senki se lát a jövőbe. Nem tudhatjuk pontosan, hogy egy-egy helyzetnek mi lesz a végkimenetele. Sokszor még az elsőre fájdalmasnak és rossznak tűnő változás is új lehetőséget, jó dolgokat hozhat az életünkbe. 
 
5. Boldogtalannak érzi magát?
 
Azért panaszkodunk, mert boldogtalanok vagyunk, vagy azért vagyunk boldogtalanok, mert túl sokat panaszkodunk? A boldogtalanság egy ideiglenes állapot, de a panaszkodással sokkal tovább bent ragadhatunk ebben, mint kéne. A boldogság nem egy csoda, ami egyszer csak megtörténik az emberrel, hanem olyan érzés, amelyet gondolatainkkal, tetteinkkel és szavainkkal kialakíthatunk magunkban. Ha boldogtalannak érezzük magunkat, érdemes azonnal felhagyni a panaszkodással, mert az csak ront a helyzeten.
 
Tipp: Hagyjon fel radikálisan a következő 24 órára a panaszkodással!
Csak tudatossággal és fegyelemmel lehet egy tudattalan, rossz szokást megállítani. Ha valami zavarja, önön múlik, hogy panaszkodik, vagy saját kezébe veszi a dolgokat, és a panasz helyett biztató szavakkal, tettekkel ösztönzi magát. Például ne panaszkodjon olyan helyzetekről, amelyeket amúgy sem tud megváltoztatni. Ha esik az eső, próbálja azt meglátni benne, hogy legalább jött egy kis lehűlés. Ha pedig másoknak a gondjairól beszél, fókuszáljon arra, hogy miként oldott meg egy nehéz helyzetet. A már megtörtént rosszat nem kell újra átélnie azzal, hogy megint elmeséli. A „Ne is kérdezd” helyett kezdheti mondandóját a „Voltak gondjaim, de örülök, hogy…” pozitív affirmációval is. Figyelje meg, környezete meghálálja optimizmusát!

Ajánló
Ajánló
Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

Imposztor-szindróma - Ha úgy érzi, nem elég jó

"Nem vagyok elég jó!" - ismerős ez az önkorlátozó mondat? Korunk egyik legelterjedtebb problémája...

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Hogy legyünk azok, akik mindig is lenni akartunk?

Életünk során sokan eltávolodunk a gyermekkorunkban önmagukról kialakult képtől, ám ennek nem...

Adjon 30 napot az intuícióinak!

Adjon 30 napot az intuícióinak!

A nyári szabadság alatt több szabadidőnk van, amikor magunkra is jobban odafigyelhetünk....