Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-01-01

Influenza - Oltassunk vagy sem?

Influenza - Oltassunk vagy sem?

A nátha, a megfázás és az influenza a leggyakoribb okok, amelyek miatt az őszi-téli időszakban betegszabadságra mennek a kollégák. Ennek kapcsán jogosan vetődik fel a kérdés a HR-esekben, hogy talán mindenki számára jobb volna, ha a dolgozók egytől egyig beoltatnák magukat. Körbejártuk a kérdést, hogy vajon érdemes-e kérnünk az influenza-elleni védőoltást vagy sem?

Az influenza csoportba tartozó vírusok viszonylag gyorsan, cseppfertőzéssel, köhögéssel, tüsszentéssel, fertőzött felületek érintésével terjednek. De ahogy sok más betegség, az influenza esetében is tehetünk a fertőzés kialakulása ellen.

Hogyan kerülhetjük el az influenzát?

A megelőzés egyik módja, ha a járvány időszakában kerüljük a zsúfolt, zárt helyeket. Naponta többször mossunk kezet, főleg ha tömegközlekedéssel utazunk, vagy ha olyan közösségben vagyunk, ahol többen is megbetegedtek. A munkahelyen nagyon fontos a sokak által használt tárgyak fertőtlenítése, rendszeres takarítása (például mosdók, étkezők, kilincsek, tárgyalók, tárgyalókban elhelyezett számítógépek billentyűzete, stb.) illetve a helyiségek rendszeres szellőztetése.

Emellett oda kell figyelni a helyes táplálkozásra is. Naponta fogyasszunk nyers zöldséget és gyümölcsöt, amelyek vitamintartalma hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez. Kiemelkedően fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, hiszen a szárazabb nyálkahártyákon (száj, orr) a kórokozók sokkal könnyebben bejutnak.

Az őszi-téli hidegben sem szabad elhanyagolni a sportolást, amely nem csak az állóképességünket javítja, de az egész napos ülőmunka után átmozgatja a testünket, és a hangulatunkra is pozitív hatással van. Ezek mellett sokan biztosra mennek, és előnyben részesítik az influenza elleni védőoltást. 

Mire ügyeljen, aki ezt a módszert választja?

Aki a védőoltás beadatása mellett dönt, annak nem árt időben felkészülnie. Az oltás által okozott védettség kialakulásához ugyanis két-három hétre is szükség lehet, így nem elég akkor beadatni, amikor már tombol a járvány. Ráadásul egy nátha vagy egyéb megbetegedés is késleltetheti az oltóanyag beadását.

Kiknek ajánlott különösen a védőoltást?

Azoknak, akik rendszeresen nagyobb közösségekkel érintkeznek, és emiatt nagyobb veszélynek vannak kitéve, valamint megfertőzhetnek másokat: például ügyfélszolgálati munkatársak, tanárok, gondozók, buszsofőrök, áruházi dolgozók, egészségügyi dolgozók.

Minden 60 év fölötti személynek, mivel az életkor előrehaladtával gyengül az immunrendszer.

Azoknak a gyerekeknek és felnőtteknek, akiknek van valamilyen alapbetegségük: pl. szív- és érrendszeri betegségek (például magas vérnyomás, érelmeszesedés, szívkoszorúér betegség) krónikus tüdőbetegség, asztma, krónikus neurológiai betegség, anyagcserezavar (például cukorbetegség, máj- és vesebetegségek).

Terhes nőknek (a gondozó nőgyógyásszal való egyeztetés alapján a 2., 3. trimeszterben) illetve azoknak, akik babát terveznek.

Külföldre utazóknak
 
Azok, akik tavaly beoltatták magukat, idén is védettek az influenzával szemben?

Az oltóanyag összetételét minden évben az alapján határozzák meg, hogy melyik influenzavírus variánst mutatták ki a leggyakrabban, ezért az oltást érdemes évente újra beadatni. Az oltóanyag ennek megfelelően idén két új összetevőt is tartalmaz.

Ha valaki beoltatta magát, 100%-os védettséget élvez? 

Megfertőződhet a vírusokkal a beoltott ember is, de nagy valószínűséggel nem vagy sokkal enyhébb mértékben jelentkeznek a tünetei.

Ajánló
Ajánló
Egyszerű megoldás a visszértágulat kezelésére

Egyszerű megoldás a visszértágulat kezelésére

Akinek visszeres a lába és gyakran bedagad, feszít, fáj, az valószínűleg felületi vénás...

Mit sportoljunk, ha derékfájósak vagyunk?

Mit sportoljunk, ha derékfájósak vagyunk?

Bár sokat hallunk arról, hogy az aktív életmód kulcsfontosságú az általános egészségünk...

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

A pajzsmirigybetegség egyik tipikus tünete, amikor akár tíz óra alvás után is fáradtnak,...