Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2020-03-24

Tippek tavaszi fáradtság ellen

Tippek tavaszi fáradtság ellen

Bár beköszöntött a tavasz, sokunk nem érti, miért vagyunk a napsütésben olyan lehangoltak és energiaszegények, amikor kicsattanóan jókedvűnek kéne lennünk. Az évszakváltást kísérő enervált állapot, az alvászavar, az enyhe depresszió, vagyis a tavaszi fáradtság tünetei természetes módszerekkel jól kezelhetők.
 
Mozogjunk rendszeresen! 

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy már napi 30 perc séta is rendkívül jó hatással van az egészségünkre és a kedélyünkre, már ennyi idő is elég, hogy javuljon a szervezetünk oxigén- és vérellátása, felfrissüljenek a gondolataink, jobb kedvűvé váljunk. Ráadásul a séta nem túl költségigényes program, elég csak felmennünk például itt, a kerületben a Normafához, hogy fantasztikus panoráma táruljon a szemünk elé, és jó levegőt szívjunk a tüdőnkbe. Nem véletlenül mondják, hogy a tavasz a legszebb évszak, ilyenkor kirándulásunk közben gyönyörködhetünk az újjáéledő természetben, a fák-bokrok rügyeiben, a nyíló virágokban.

A koronavírus kapcsán szükséges óvintézkedések miatt azonban legyünk körültekintőbbek, úgy mehetünk sétálni vagy futni, ha 2 méteres távolságot tartunk a többi embertől!
 
Táplálkozzunk tudatosan!

A tavaszi fáradtság megelőzése érdekében töltsük fel tudatosan a vitaminraktárainkat. Ilyenkor nem az üvegházban nevelt primőrök jelentik a megoldást, hanem a piacon kapható, télen is friss idényzöldségek. Elsősorban a C- és D-vitamin bevitelére kell figyelnünk.

A C-vitamin többek között hozzájárul az érfalak és az íny épségéhez, segíti az izmok működését, valamint antioxidánsként véd a káros szabadgyökök ellen. A D-vitaminnak pedig a csontozat felépítésében, a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozásában van fontos szerepe. Az előbbit savanyú káposztával, céklával, az utóbbit tejtermékek, például probiotikus joghurtok, illetve tőkehalmáj fogyasztásával pótolhatjuk.
 
Pótoljuk a hiányzó vitaminokat!

Tél végén, tavasz elején az is elképzelhető, hogy többféle vitaminból, nyomelemből hiány lépett fel a szervezetünkben. Ilyenkor jó szolgálatot tehet a Naturpont bioboltban megvásárolható GAL Multivitamin. A termékben található hatóanyagok mindegyike természetes eredetű, jelentős részüket organikus termesztésből származó (bio)gyógy- és fűszernövényekből vonták ki.
 
Igyunk gyógyteákat!

Enyhe depresszió esetén érdemes nyugtató, stresszoldó, hangulatjavító gyógyteákat inni, amelyek hatását az évszázadok alatt felhalmozott tapasztalat is igazolja. Az ellazuláshoz bevált a citromfű-, a levendula- és a kamillatea, a hangulatzavarok kezelésére pedig az orbáncfű.
 
Élénkítsük fel a nyirokkeringést! 

A skandináv országokban úgy tartják, a szaunázás kis mértékben orvosság, nagymértékben gyógyszer. Ha egészséges a szervezet, a szauna erősíti az immunrendszert, felpezsdíti a vérkeringést. Aki nem bírja a forróságot, próbálja ki az infraszaunát. Míg a finn szaunában a verejték 97 százaléka víz, az infraszaunában távozó izzadság 20 százalékát a szervezetben felgyülemlett koleszterin, tejsav, zsírfelesleg és különféle nehézfémek teszik ki.

Szintén fokozza a nyirokkeringést, ha átdörzsöljük a testünket luffaszivaccsal, vagy ha egy kevés édeskömény-, boróka-, gyömbér-, illetve rozmaringolajat jojoba-bázisolajba cseppentünk, és azzal masszírozzuk át a bőrünket minden fürdés után. 
 
Koncentráljunk illóolajokkal! 
 
Ha muszáj dolgoznunk vagy tanulnunk, de a figyelmünk folyton elkalandozik és nem tudunk koncentrálni, igyunk egy nagy pohár vizet, szellőztessünk ki, majd hívjuk segítségül az illóolajokat! A citrom, a borsmenta és az eukaliptusz olaját párologtatva azonnal felfrissülünk, a levendula illata pedig helyreállítja lelkünkben az egyensúlyt.
 
Ne feledkezzünk meg a vízről!

A víz nagyon fontos a szervezetünk számára, hidratál és segíti a megfelelő véráramlást, ami a vérnyomásunkra is jótékony hatással van. Az ébredés utáni citromos víz beindítja az emésztésünket, segít kiüríteni testünkből az éjszaka felhalmozódott salakanyagot. Sokszor a szomjúságot is hajlamosak vagyunk összekeverni az éhséggel, a súlyunknak is jót tesz, ha az étkezések előtt mindig megiszunk egy nagy pohár vizet. 

A víz külsőleg is élénkít, érdemes reggelenként a fürdést hideg-meleg váltott zuhannyal befejezni, növeli a vitalitásunkat és a bőrünket is szépíti.
 
Szánjunk időt a regenerációra! 
 
Nem szégyen a pihenés, nem kell mindig nyüzsögnünk. Fogadjuk el azt is, ha fáradtak, kimerültek leszünk a nap végére, és ne az alvásmennyiségünkön spóroljunk, ha sok teendőnk van. A megfelelő időbeosztás és a feladatok delegálása akár a munkahelyen, akár saját családunkban már fél siker annak érdekében, hogy jusson elég időnk a pihenésre és kikapcsolódásra is.

Ajánló
Ajánló
Mit sportoljunk, ha derékfájósak vagyunk?

Mit sportoljunk, ha derékfájósak vagyunk?

Bár sokat hallunk arról, hogy az aktív életmód kulcsfontosságú az általános egészségünk...

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

A pajzsmirigybetegség egyik tipikus tünete, amikor akár tíz óra alvás után is fáradtnak,...

Család születik program

Család születik program

A Maternity Magánklinika a várandósság teljes ideje alatt, egészen a szülés pillanatáig mindenben...