Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-09-25

Szeptemberi megújulás varázstonikokkal

Szeptemberi megújulás varázstonikokkal

Az őszi iskolakezdéshez és a vakáció, a nyári szabadságok elmúltával a munkahelyi mindennapok folytatásához nem árt, ha felvértezzük magunkat jótékony hatású italokkal. Nemcsak gyógyteákkal orvosolhatók a mindennapok lelki és testi problémái, hanem ezekkel az egyszerűen elkészíthető élet-tonikokkal új erőre is kaphat test, szellem és lélek. 

A tonikok, azaz elixírek remek módját kínálják annak, hogy jótékony és gyógyító erejű összetevőket kombináljunk össze egy itókában. A „csodaitalokat” emellett könnyű beilleszteni a mindennapi menübe is – akár reggelihez vagy délutáni frissítőként is fogyaszthatók.
 
Adaptogénes reggeli tonik
 
Az adaptogének olyan növények vagy fűszerek, amelyek segítik a szervezetet a stressz leküzdésében, adaptívvá, azaz ellenállóvá tesznek a szellemi, fizikai és lelki stressz ellen, segítenek abban, hogy újra harmóniába kerüljünk. A mellékvese hormonjait harmonizálva csökkentik az olyan stresszreakciókat, mint a megemelkedett vércukorszint vagy vérnyomás, és nyugtatnak tartós stressz esetén is, ami pedig a szervezetet hosszútávon gyulladásos állapotba hozhatja, tartós fáradtságot, teljes lelki és fizikai kimerültséget eredményezve.
 
Ezt a finom reggeli italt adaptogénekkel akár a reggeli kávé helyett is ihatjuk. Egyből felébredünk tőle, és ha rendszeresen fogyasztjuk, fittebbnek, nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat.
 
Hozzávalók: 1 csipet szerecsendiópor, 1 csipet kardamompor, 2 csipet cayenne borspor, 2 csipet kurkumapor, ¼ teáskanálnyi fahéjpor, 2 evőkanálnyi kakaópor, 12 csepp vanília aroma (természetes), ¼ teáskanálnyi macha teapor, 1 csipet macskakarompor, 1 dl aranygyökér tea, 2 evőkanálnyi kókuszolaj, 2 dl mandulatej, 1 ek méz
 
Elkészítés: Melegítsük fel a mandulatejet, tegyük bele a mézet és a hozzávalókat, és főzzük össze rövid ideig, forralás nélkül. Öntsük hozzá az aranygyökér teát, keverjük össze és melegen fogyasszuk.
 
Gyulladáscsökkentő tonik
 
Ezt a tonikot napközben szomjoltásra is használhatjuk, akár napi egy litert is megihatunk belőle. Kurkumás íze a hideg és esős időben melegítő hatású. Valójában ízesített vízről van szó, amely nemcsak frissít, hanem vitalitást fokozó és gyógyító hatású is.
 
Hozzávalók: 3 gerezd narancs, fél teáskanál apróra vágott gyömbér (vagy őrölt és szárított), fél teáskanál kurkumapor, egy csipet bors, 1 liter víz
 
Elkészítés: Tegyük a hozzávalókat a vízbe, és hagyjuk éjszakára a hűtőben. Másnap szobahőmérsékleten fogyasztható. Fogyasztás előtt keverjük össze. 

 
Emésztést segítő, ebéd utáni uborkás tonik
 
Ez a tonik is az ízesített víz, azaz az infused water ötletén alapszik. Segíti a méregtelenítést, az emésztést és a zsíranyagcserét. Rendszeres fogyasztásával segítjük a szervezetet a tápanyagok jobb hasznosításában. A délutáni itókát akár a munkahelyen is bevethetjük, ha szeretnénk elkerülni az ebéd utáni álmosságrohamot, vagy ha stresszes időszakban vagyunk, és nincs időnk sportolni a sok munka miatt. 
 
Hozzávalók: 6-8 szelet uborka, 3-4 friss mentalevél, 1-2 teáskanál őrölt kömény, 1,5 l víz
 
Elkészítés: Tegyük a hozzávalókat a vízbe, és hagyjuk éjszakára a hűtőben összeérni. Másnap szobahőmérsékleten, felkeverés után fogyasszuk.
 
Gyógyító fahéjas jeges chai tea
 
Bár vége van a nyárnak, ez nem jelenti azt, hogy nem vethetünk be üdítő helyett ilyenkor is egy pohár finom jeges teát, főleg akkor, ha annak még emésztést és vérkeringést segítő, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása is van. Ezt a finom chai teát délután kávé helyett is fogyaszthatjuk, de akár a vacsorához is tálalhatjuk.
 
Hozzávalók: 1 ek (1 tasak) chai teakeverék (kb. 4 dl vízhez), 3-4 friss rozmaringlevél, 3-4 friss zsályalevél vagy egy fél teáskanálnyi zsályatea, 1 rúd fahéj  vagy 2 csipet szárított fahéj, mandulatej ízlés szerint
 
Elkészítés: Készítsük el a chai teát a tea dobozán szereplő utasítások szerint. Adjuk a forró vízhez a tea mellett a friss rozmaring- és zsályaleveleket (vagy a szárított hozzávalókat) és a fahéjrudat (vagy fahéjport). Hagyjuk hűlni 15 percet. Szűrjük le, és kis mandulatejjel és mézzel ízesítsük. Langyosan, de jégkockákkal is fogyasztható.
 
Probiotikus immunerősítő tonik
 
Az immunrendszerünk kiegyensúlyozott működéséhez közel 400 fajta baktérium járul hozzá. A bélflóra fontos szerepet játszik az immunvédelemben, azonban a méreganyagok és a stressz, amelyekkel szervezetünknek nap mint nap szembe kell néznie, kibillenthetik egyensúlyából a bélflórát. Ezzel a tonikkal azonban házi probiotikus italt készíthetünk, amely erősíti az immunrendszert a dolgos hétköznapokban is.
 
Hozzávalók: 1 csészényi tönkölybúza szemekben, vagy bármilyen más gabona (zab, hajdina, lencse, de akár quinoa is lehet), 3-4 szelet uborka, 3-4 szelet citrom, 3 dl szódavíz sima víz
 
Elkészítés: Öntsük a gabonát egy befőttesüvegbe, és öntsük rá a sima, szűrt vizet. A befőttesüveg tetejére tegyünk egy sajtszűrő hálót vagy szűrős fedelet. Hagyjuk a gabonát 24 óráig állni, majd öntsük le róla a vizet a szűrőn keresztül, és adjunk hozzá újabb sima vizet. Ezután napi 3-szor cseréljük a vizet a gabonán. Amikor csírázni kezd, adjunk hozzá megint sima vizet (kb. 8 dl-t), és tegyük félre állni 2-3 napra. A szűrős fedő segítségével a tonik lélegezhet. Hamarosan észrevehető, hogy a víz tejszerű lesz, és apró buborékok jelennek meg benne. Ekkor szűrjük le a vizet. Az íze friss és citrusos kell, hogy legyen. A leszűrt vizet öntsük egy üvegbe, és a hűtőben tároljuk. Így kb. egy hétig fogyasztható. A csíráztatott gabona még egyszer felhasználható probiotikus tonik készítéséhez.

A hűtött tonikból öntsünk kb. fél decit 3 dl szódavízhez, majd tegyünk a vízbe pár szelet citromot és uborkát. A tonikot 30 perccel étkezés előtt napi kétszer érdemes fogyasztani. Nemcsak finom, hanem rendkívül hatékony is.
 
Kókuszvizes kefirtonik
 
Ez a probiotikus hatású tonik akár reggelire is fogyasztható. Nemcsak finom, hanem segíti az emésztést, energetizál, és kiegyensúlyozza a vércukorszintet.
 
Hozzávalók: 1,5-2 dl kókuszvíz (natúr), 100 ml kefir, 1 bögrényi fagyasztott ananász vagy mangó, erdei gyümölcs, 1 cm hámozott friss gyömbér, 1 csipet kurkumapor, 1 csipet fahéjpor, 1 csipet kardamompor (kihagyható)
 
Elkészítés: Egy mixerben keverjük simára a hozzávalókat. Édesítéshez használjunk juharszirupot vagy mézet, ha szükséges. 

Ajánló
Ajánló
Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Fasírttól a rétesig: finomságok káposztából

Ahogy hűvösödik az idő, úgy értékelődik fel a káposzta szerepe a táplálkozásunkban, hiszen ez az...

Levesek a nagyvilágban

Levesek a nagyvilágban

A magyarok magukat levesevő nemzetnek tartják, ezért nézzünk szét egy kicsit a világban, hogy hol...

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Céges rendezvények – érdemes időben gondolni rá

Az emberek többsége hajlamos halogatni a dolgokat, hiszen még csak október van, hol van még az év...