2020-11-10
Ideális testsúly az alapoktól

Az alapozás kiváló időszak arra, hogy összeállítsuk a tervünket az áhított csúcsforma eléréséhez. Ez magában foglalja az edzések és a táplálkozás szakszerű megtervezését. Nem mindegy, hogy hetente hányszor edzünk, mennyi időt szánunk pihenésre – és mindeközben hogyan táplálkozunk. Ez mind befolyásolja nemcsak a sportteljesítményünket, hanem a súlyunk alakulását is.
Sok tervszerűen készülő sportoló november elsejét határozza meg a következő évi felkészülés kezdetének. Mi is az az alapozás? Az egész éves periódust négy szakaszra lehet felosztani: az első az alapozó, a második a formába hozó, majd a versenyidőszak következik, végül pedig a pihenő, ami sportszempontból zárja az évet.
Ne együnk meg bármit!
.jpg)
Sportolás mellett sem tehetjük meg, hogy odafigyelés nélkül táplálkozunk, mert a „bármi” sajnos elég ritkán jelent tápanyagban gazdag étkezést, és az a súlyunknak sem kedvez.
Nem igaz, hogy akármit ehetünk – csak azért, mert sportolunk. Hízhatunk és alulteljesíthetünk az edzések ellenére is.
A fehér lisztes ételek
• kevesebb rostot tartalmaznak, gyorsabban felszívódik a bennük lévő szénhidrát, tehát hamarabb éhesek leszünk,
• sok zsírt is tartalmaznak, tehát sok felesleges kalóriát viszünk be a szervezetünkbe,
• emiatt az energiaszintünk edzés közben is lenullázódhat, ez pedig kisebb teljesítményhez vezet.
.jpg)
A kalóriaszámlálás fárasztó lehet, azonban a szükségletek meghatározásához jó kiindulópont. Az egyéni energia- és tápanyagszükségletünk meghatározásához az kell, hogy ismerjük a testösszetételünket, a pontos edzéstervünket, a kitűzött célt és hogy mennyi lehetett a korábbi kalóriabevitelünk. Ezek hiányában ugyanis csak sötétben tapogatózunk.
Ezért, ha tudatosan szeretnénk testsúlyt alakítani, ismerkedjünk meg a testünkkel és a számokkal, majd próbáljuk kitűzni a beviteli mennyiségeket – szükség esetén a Sportkontroll szakértőjének segítségével. Egy biztos: az edzésmennyiség növelése és a tápanyagbevitel drasztikus csökkentése nem támogatja a céljainkat.
Ezek az ökölszabályok

Ha ez megvan, akkor a többi fontos szabályt is jobban szem előtt tudjuk tartani.
• A koplalás nem célravezető, a szervezet éheztetése tilos! Ideális esetben hetente 0,5-1 kilós testsúlycsökkenés javasolt. Vegyük figyelembe azt is, hogy ha a mérleg nem is mutatja a súlycsökkenést, attól a változás még lehet, hogy megvalósul, csak éppen az izom-zsír arány módosulásával (az izom nehezebb a zsírnál).
• Ne tekintsük a szénhidrátot ellenségnek – segítőnek, katalizátornak annál inkább.
.jpg)
• Végezzünk hosszabb időtartamú kardióedzéseket alacsonyabb pulzustartományon is: ezáltal növeljük az állóképességet, és segítjük a testünket, hogy a zsírokat használja fel energiaforrásként.
• Együnk naponta ötször, de inkább kevesebbet, ne pedig 2-3-szor sokat, és mindig nagyon figyeljünk arra, hogy edzés előtt-után megfelelő töltést-pótlást adjunk a testünknek!
• Ne felejtsünk el inni! Naponta minimum 2-2,5 liter folyadék segíti az anyagcsere megfelelő működését.
Vegyük észre, amikor elég
.jpg)
Nem kell kizsigerelni, sanyargatni: valószínűleg elszámítottuk magunkat. Vagy túl gyorsan fogyunk, vagy túlhaladtunk azon az optimális súlyon, ahol még megfelelően tudunk teljesíteni, vagy valami más ok miatt az immunrendszerünk, az energiaszintünk nem megfelelő.