2023-01-18
Főpróba az élethez: a szerepjátékok kedvező hatásai a gyermekkorban

Melyikünk ne játszott volna gyermekkorában orvososdit, boltosat vagy benzinkutast? A kicsik szeretik utánozni a felnőtteket, a szerepjátékokon keresztül rengeteget tanulnak az életről és a mindennapok működéséről.
Játékos tanulás: ha mi, szülők ezt halljuk, rögtön olyan játékra gondolunk, amely a gyermekünk lexikális tudását fejleszti, a világról alkotott ismereteit gyarapítja. Természetes, hogy erre is szükség van, de nem csak így lehet tanulni, és nem csupán akkor hasznos a játék, ha ilyen értelemben mérhető tudással ruházza fel a gyerekeket.
A legegyszerűbb játék is fejleszt

Hiszen előfordulhat, hogy azt látjuk, hogy gyermekünk séta közben egy botot igyekszik betuszkolni a földön egy sáros lyukba, ekkor számunkra látszólag teljesen értelmetlen dolgot csinál. A valóságban egy ilyen egyszerű mozdulatsorral többféle dolgot valósít meg: a fantáziáját használja, emellett problémát old meg, tanulja a tárgyak fizikai jellemzőit, és persze a finommotorikáját, a szem-kéz koordinációját is fejleszti.
Szerepjáték és szocializáció
A szerepjátékok szocializációs és pszichológiai szempontból fontosak. Az utánzó játékokon keresztül tanulják meg a gyerekek a szociális interakciókat, így ismernek meg és gyakorolnak különböző helyzeteket. Az ilyen játékok arra is jók, hogy rajtuk keresztül feldolgozhassák az élményeiket. Megtanulják tudatosítani az érzelmeiket, sőt, azok kimutatásáról is sokat tanulnak ezekben a helyzetekben.

A szerepjáték egyfajta főpróba az élethez. Az ilyen játékok során elsajátított kompetenciák az érzelmi intelligencia növeléséhez, valamint a jó kommunikációs készség kialakulásához vezetnek. Mindemellett, vagyis mindettől egyáltalán nem függetlenül a beszédkészség is fejlődik az ilyen jellegű játékok során.
A Manubaba kedvenc szerepjátékai
Ranschburg Jenő gyerekpszichológus szerint a szerepjátékok során a szerepek komplett hálózatát ismerik meg és sajátítják el a gyermekek. Ezért a játékkonyha, a babaház, a szupermarket vagy az orvosi készlet olyan játék, amely nagy segítséget nyújthat a szülőknek és a gyerekeknek. De idesorolhatjuk a történetmesélés eszközeit is: a bábokat, a bábszínházat vagy az olyan kreatív eszközt, mint az árnyékszínház.
Főzőcskézés – játékkonyha és kiegészítői

Boltos játék, piacozás
Ki ne szeretett volna gyerekkorában eladósat játszani? A fából készült játékpiaccal igazi élelmiszerpult alakítható ki. A faládák, a krétával feliratozható tábla, a textilzöldségek és -gyümölcsök olyanok, akárcsak az igaziak! A hagyományos mérleg és a pénztárgép – utóbbihoz játékpénzek, bankkártyaolvasó és bankkártya is tartozik – ideális kiegészítői a játékpiacnak.

A gyerekek a szerepjáték segítségével könnyebben feldolgozzák a mindennapokban átélt helyzeteket. Szívesen bújnak a doktor néni vagy bácsi bőrébe, és játsszák el a velük történteket. A Manubabában nem csak a klasszikus orvosi játékok közül válogathatunk: megvásárolhatjuk a PlanToys sebész- vagy fogorvosi szettjét is. Ezek igazán különleges játékok, amelyek segítségével a gyerekek alaposabban megismerhetik az emberi testet, és beszélgethetünk velük a fogápolás fontosságáról is.
Babázás
Tévhit, hogy babázni csak a lányok szeretnek. A babák által a kicsik könnyebben megismerkednek a saját testükkel, a babázás segíti az önképük kialakulását. A nagyobb gyerekek könnyebben dolgozzák fel az élményeiket, és ha szülőként velük együtt játsszunk, sok mindent megtudhatunk a bennük zajló folyamatokról, érzésekről. A Rosalies kollekció a Moulin Rotytól gyönyörűen kidolgozott, igazán különleges és puha babákat tartalmaz. Kiegészítőként babaházat, babakocsit is választhatunk hozzájuk.