2022-09-28
Milyen veszélyeket hordoz a gyermekkori elhízás?

A gyermekkori elhízást gyakran nem vesszük elég komolyan. Úgy gondoljuk, hogy azt a pár pluszkilót idővel kinövi a gyermek, vagy hogy azok a cuki kis hurkák jól is állnak neki. Pedig az elhízás már gyermekkorban is komoly problémát okozhat mind testileg, mind lelkileg.
„Az elhízás egyre több gyermeket érint, köszönhetően a helytelen táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak. Ha végiggondoljuk a szokásainkat, rögtön megértjük az okokat is. Ahová csak lehet, autóval megyünk, a gyermekünk éhségét gyakran csillapítjuk gyorséttermi ételekkel, a mozgás vagy a hétvégi kirándulások helyét átvették a számítógépes játékok, és a nassolnivaló is inkább édesség, mint friss gyümölcs.
A testsúlynak az sem kedvez, ha gyermekünk nem kerül időben ágyba, vagy ha túl sok stressz éri őt. A fejlődő szervezet számára nélkülözhetetlen, hogy a rossz szokásokról lemondjunk, és mintát mutatva áttérjünk az egészséges életmódra. Az elhízás ugyanis több mint esztétikai probléma. Már gyermekkorban súlyos betegségeket okozhat, amely kihathat a csemeténk felnőtt életére is” – mondta dr. Menyhárt Orsolya, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.
Számoljuk ki!
.jpg)
Az értékelésben segítségünkre van az úgynevezett percentilis táblázat, amely az adott korú gyermekek súlyeloszlásának százalékos értékét mutatja. (Ehhez az interneten jó néhány kalkulátort találunk.)
A 75 és 90 százalék közé eső érték már túltápláltságra utal. 90 fölött pedig egyértelműen elhízásról beszélhetünk. Ha felmerül bennünk a gyanú, hogy gyermekünk túlsúlyos, esetleg kövér, keressük fel házi gyerekorvosunkat, hogy megelőzhessük a bajt.
A gyermekkori elhízás okai
A gyermekkori elhízásért a legritkább esetben felelősek bizonyos endokrin-, genetikai vagy egyéb betegségek. A túlsúlyért leginkább az alábbi okok tehetők felelőssé:
• genetikai fogékonyság,
• mozgásszegény életmód,
• fokozott szénhidrátbevitel,
• a tévé és a számítógép előtt töltött órák száma,
• gyermekkori túlkalorizálás,
• kevés zöldség- és gyümölcsfogyasztás,
• nem megfelelő alapanyagok használata,
• gyakori gyorséttermi étkezés.
.jpg)
Milyen problémákat okozhatnak a pluszkilók?
A gyermekkori elhízás már kamaszkorban is okozhat szív- és érrendszeri problémákat, magas vérnyomást, cukorbetegséget, ízületi károsodást, és megnövelheti az agyvérzés, a stroke, valamint a metabolikus szindróma kockázatát. A pluszkilók csökkenthetik a várható élettartamot, és több egyéb betegség kialakulásáért lehetnek felelősek. Előfordulhat, hogy a gyermek később sem tudja kordában tartani a súlyát, a túlsúly miatt pedig a társai kiközösíthetik, így az elszigeteltség lelki tünetekhez, agresszióhoz és egyéb pszichés panaszokhoz vezethet. Az önbizalom-hiányos, egyre inaktívabb gyermekre újabb pluszkilók szaladhatnak fel, és ez még tovább rontja a helyzetet.
Mit tehetünk ellene?
• A betegség kialakulásában többnyire mi, szülők is ludasak vagyunk. Érdemes ilyenkor nekünk is önvizsgálatot tartanunk és néhány kérdést feltenni magunknak. Hányszor sportolunk egy héten? Mi kerül a család asztalára vagy épp a tízórais dobozba? Hogyan dolgozzuk fel a stresszhelyzetet? Hogyan jutalmazzuk magunkat? Nassolunk? Komótosan eszünk, vagy épp habzsolva? Ezek mind olyan rutinszerű viselkedésformák, amelyeket gyermekünk észrevétlenül sajátít el. Érdemes tehát a változást együtt, az egész családnak elkezdenie. Az egészséges élet ugyanis a családban megtanult szokásokkal kezdődik el.
.jpg)
• Készítsünk együtt egészséges ételeket, és figyeljünk arra is, mi kerül az uzsonnásdobozba. Ebben segítségünkre lehet az Okostányér alkalmazás, hiszen 6–17 évesek számára is kínál például képes élelmiszer-adagolási útmutatót.
• Fontos, hogy kisgyermekkorban nem megengedett a testsúly csökkentése, törekedjünk inkább arra, hogy a növekedés során a gyermekünk tartsa a súlyát, így a testarányok javulnak, és elérhetjük a kívánt testösszetételt. A legalkalmasabb erre a serdülőkor, a nemi érés előtti időszak, utána ugyanis a testsúly rendezésének módja hasonló lesz a felnőttekéhez, csak sokkal lassabb ütemben.

Mikor forduljunk orvoshoz?
• Ha túlsúlyos a gyermekünk, javasolt egy alapos kivizsgálás annak érdekében, hogy kizárhassuk, valóban nem áll-e szervi ok az elhízás hátterében. A vizsgálattal időben kiszűrhetők az elhízás okozta szövődmények is, mint például a cukor- és zsíranyagcsere-zavar, a mozgásszervi következmények vagy a magas vérnyomás.
• Bizonyos esetekben szükség lehet pszichológiai vizsgálatra, valamint terápiára is, de a gyógyszeres kezelés ebben az életkorban még nem jellemző.
• Az orvos javaslatot tehet a gyógymódra is, így szakszerű segítséggel vághatunk bele az életmódváltásba és kezdhetünk el egy egészségesebb életet.