Menü
Aktuális
Hegyvidéki Történetek
Ági vagyok BLOG
Ajánló
Egészség
Gasztro
Zöld környezet
Nagyvilág

 2018-04-27

Beteggé tehet az open office - Előzzük meg a bajt!

Beteggé tehet az open office - Előzzük meg a bajt!

Az open office elősegíti a könnyebb és gyorsabb együttműködést a kollégák között, ugyanakkor kétségbevonhatatlan előnyei mellett számos kihívás elé is állítja az egyterű irodákban dolgozó embereket. A Budai Egészségközpont segítségével összefoglaljuk a pro és kontra érveket az egyterű irodákkal kapcsolatban, valamint annak is utánajárunk, hogyan lehet egészséges, jó kisugárzású hellyé alakítani az ilyen típusú tereket. 

Majdnem két évtizeddel ezelőtt kezdődött meg az egyterű irodák térhódítása. Az addigi 2-4 fős szobákat és tágas vezetői irodákat felváltotta a 60-70 fő befogadására képes egységes légtér, amelyben a vezetők gyakran üvegfallal elválasztva kaptak „elszeparált” irodákat.

Lássuk az open office előnyeit és hátrányait!

Mi az egyterű irodák előnye?

Elősegíti a könnyebb és gyorsabb együttműködést a kollégák között.
Jobb teljesítményre ösztönöz minket, ha látjuk, hogy körülöttünk mindenki más dolgozik.
Jól átlátható.
Gazdaságosan fenntartható.
Az egyterű iroda a kis hatalmi távolságot is szimbolizálja a vezető és a beosztott között.
A vezetőségnek jó rálátást biztosít az egész térre és a benne dolgozókra.
A szolgáltató központok, call centerek, ügyfélszolgálatok tevékenységéhez remekül illik ez az irodatípus.
 
Akkor mégis mi a baj az egyterű irodákkal?

A három legnagyobb probléma a nyílt irodai terekkel a zaj, a figyelem folyamatos megzavarásának lehetősége és az intim szféra lehetőségének hiánya.

Zaj 

Több ember szükségszerűen nagyobb munkazajjal dolgozik, valamint több munkahelyi konfliktus (pl. a légkondicionáló folyamatos ki - bekapcsolása, zenecsatornák fülhallgató nélküli hallgatása, munkához kapcsolódó telefonbeszélgetések figyelemzavaró hatása) fordulhat elő, amely irritálja az azonos légtérben dolgozókat. 

A Cornell University tanulmánya megállapította, hogy azoknak az irodai dolgozóknak, akik három óra hosszan irodai zajban dolgoztak, jelentősen megnőtt az adrenalinszintje, amely felelős többek között a szorongás, a stressz és a „küzdj vagy menekülj"”típusú érzések kialakulásáért.
 
Figyelem megzavarása

A kollégák közti könnyebb kommunikáció óhatatlanul magával vonja a sűrűbb, nem feltétlenül a munkához kapcsolódó beszélgetéseket is. Míg a konyhában vagy a társalgóban való találkozást mindkét fél saját elhatározásából választja, addig a munkatérben zajló megszólítások többnyire egyirányúak, csak a kérdező kezdeményezi, a megszólított pedig hiába szeretne dolgozni, kénytelen megszakítani munkáját.

Magánélet hiánya

Az egyterű irodákban az intim szférát nélkülöző kialakítás szorongást hozhat létre a munkatársakban. Általában senki sem szereti, ha ráláthatnak a monitorjára, még akkor sem, ha csak munkahelyi feladataival foglalkozik. Nem szerencsés az sem, ha valaki háttal ül a többieknek, folyamatosan érzi és hallja, de nem látja, hogy a háta mögött sétálnak el, mert kiszolgáltatott helyzetben fogja érezni magát. A fenti jelenségek hosszú távon mind a termelékenység csökkenéséhez, mind pedig a kollégák frusztráltsági szintjének növekedéséhez vezetnek. Ráadásul az egyterű irodákban dolgozók betegállományban is gyakrabban vannak, hiszen a vírusok gyorsabban terjednek a nyitott térben, vagy a központi légkondicionáló rendszeren keresztül.

Mi lehet a megoldás?

Neal Taparia, egy manhattani cég vezetője, aki az open office struktúráját vezette be saját startup vállalkozásában, például három lehetőséget lát a kialakult helyzet javítására:

Tegyük változatossá a teret!

Vitathatatlan, hogy az egy térben való munkavégzés zavarja a koncentrációt, ezért nagyon fontos, hogy legyenek különböző funkciók számára elkülönített helyek. Egy startup cég például létrehozott egy „Könyvtár” nevű helyet, amely egy csendes, hangszigetelt terület, így téve lehetővé az oda elvonulóknak a koncentrációt és a csendes munkát. Taparia irodájában kör alakú asztalokat helyeztek el, aki pedig nem akart asztalhoz ülni, lehuppanhatott a kicsit távolabb lévő kanapék vagy babzsákok egyikére.

Tisztázzuk a szabályokat! 

Bár ez látszólag ellentmond az egyenlőség és a közvetlenség elvének, bizonyos szabályokat igenis fontos kőbe vésni egy open office életében. Az átláthatóság és az őszinteség kéz a kézben járnak. Jó, ha minden iroda közösen hozza meg a szabályait, amelyeket időközben akár felülvizsgálhatnak, újra is írhatnak, ha szükséges. Az egy légterű irodák esetében kiemelten fontos, hogy az egymás mellett dolgozó kollégák minderről közösen döntsenek.

Legyen nyitott a menedzsment!

Nagyon fontos, hogy a vezetőség megmutassa, hogy ő is ugyanúgy része a csapatnak, közvetlenségével, nyíltságával, segítőkészségével mutasson példát a munkavállalóknak. Egy légtérben dolgozva még inkább fontos, hogy csapatként gondolkodjunk, és ez a vezetőség példamutatásával érhető el legkönnyebben.

8 aranyszabály az egészséges munkakörnyezet fenntartása érdekében: 

Mobiltelefonunkat halkítsuk le.

Magánbeszélgetéseinket inkább a pihenőhelyiségben folytassunk, ne hozzunk másokat kellemetlen helyzetbe azzal, hogy magánéletünket ott tárgyaljuk ki, nem beszélve arról, hogy a többieket zavarjuk az elmélyült koncentrálásban.

A munkaasztaloknál ne étkezzünk, az erős, jellegzetes illatú ételek fogyasztását mindenképp kerüljük el.

Az asztalunkon tartsunk rendet. A feljegyzésekkel és össze-visszaheverő aktákkal telezsúfolt asztal nem kelt jó benyomást sem főnökeink, sem kollégáink, sem tárgyalópartnereink körében.

A munkafolyamatot és az éppen elért részeredményünket ne kommentáljuk hangosan, lehet, hogy a többieket zavarja a munkavégzésben.

Zenét csak fülhallgatóval hallgassunk.

Ne tartsunk megbeszéléseket az íróasztalnál. Ha néhány percnél hosszabb ideig szeretnénk valamiről értekezni, érdemes kimenni a pihenőterületre vagy lefoglalni egy kisebb tárgyalót a megbeszéléshez.

Ha elkaptunk egy vírust, inkább maradjunk néhány napot otthon, minthogy megfertőzzük a közelünkben ülőket.

Ajánló
Ajánló
Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

Ha folyton fáradtak vagyunk – A pajzsmirigy megbetegedései

A pajzsmirigybetegség egyik tipikus tünete, amikor akár tíz óra alvás után is fáradtnak,...

Család születik program

Család születik program

A Maternity Magánklinika a várandósság teljes ideje alatt, egészen a szülés pillanatáig mindenben...

Mentsük meg a fogainkat!

Mentsük meg a fogainkat!

Amikor fáj a fogunk, mindent megtennénk, hogy megszabadítsanak minket ettől a kíntól, még a...